Niezwykły Zwrot Losów Spółki Lotniskowej w Bydgoszczy

Lotnisko Bydgoszcz Szwederowo

W ciągu ostatnich kilku lat spółka lotniskowa z Bydgoszczy przeżyła wiele wyzwań, zwłaszcza podczas panującej pandemii. Jednakże w roku 2022 udało jej się odzyskać swoją pozycję na rynku, choć trudno to określić jako pełny sukces. W poniższym artykule dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach i wskaźnikach finansowych tej firmy, a także o jej planach na przyszłość.

Sprawdź parking lotnisko bydgoszcz opinie

Wzrost Przychodów w 2022 roku

Rok 2022 przyniósł spółce Port Lotniczy Bydgoszcz pewien wzrost w postaci 38,3% przychodów w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając poziom 19 milionów złotych. To z pewnością pozytywny sygnał, choć wciąż daleko jest do wyników osiągniętych w 2019 roku. Przychody z tego roku przekroczyły wynik z 2019 roku tylko o niewielkie 340 tysięcy złotych.

Wyzwania w Obszarze Pasażerów

Największym wyzwaniem, przed którym stanęło lotnisko w Bydgoszczy, była liczba obsłużonych pasażerów. W roku 2022 liczba ta wyniosła około 247 tysięcy, co stanowi spadek o aż 40% w porównaniu do roku 2019, ale jednocześnie o 155% więcej niż w roku 2021. To z pewnością wyzwanie, z którym spółka musi stawić czoła, aby odzyskać swoją pozycję na rynku.

Koszty Operacyjne

Wzrost kosztów operacyjnych o 13,5% był częściowo wynikiem obniżenia kwoty amortyzacji o 27,4%. W sumie wydatki operacyjne wyniosły niespełna 30 milionów złotych. Największymi kosztami były wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne, które stanowiły aż 86% kwoty wszystkich przychodów. Wydatki na energię i materiały zwiększyły się o 50,8%, osiągając poziom 3 milionów złotych. Jednakże inne przychody operacyjne znacząco zmniejszyły się z powodu ograniczenia dotacji o 1 milion złotych.

Wynik Operacyjny i Bilans

Strata operacyjna wyniosła 10,1 miliona złotych, co jest minimalnym spadkiem o 3,6% w porównaniu do roku poprzedniego. EBITDA zamknęła się ujemną kwotą 6,4 miliona złotych. Mimo to, pozytywnym sygnałem jest to, że otrzymane odsetki w wysokości 221 tysięcy złotych umożliwiły odnotowanie pozytywnego salda z działalności finansowej. W konsekwencji strata netto wyniosła prawie 10 milionów złotych, co jest niższe o 5,3% w porównaniu do roku 2021.

Perspektywy na Przyszłość

Szefowie spółki lotniskowej z Bydgoszczy nie wydali prognozy wyników finansowych na rok 2023. Jednakże podkreślili, że przyszłość portu jest ściśle powiązana z rozwojem regionu kujawsko-pomorskiego oraz zaangażowaniem kapitałowym głównych akcjonariuszy, czyli samorządów województwa i miasta.

Spółka Port Lotniczy Bydgoszcz nadal stawia czoło wyzwaniom, ale wyniki finansowe za rok 2022 pokazują pewien pozytywny trend. Czy uda się jej odzyskać swoją pozycję na rynku lotniczym? Pozostaje to do zobaczenia w najbliższych latach.

Polecane posty