Centralny Port Komunikacyjny (CPK): Losy Lotniska Chopina i Kontrowersje wokół Projektu

Lotnisko Warszawa Okęcie

Wpływ na przyszłość Lotniska Chopina i plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) to gorący temat w Polsce. Rządowa strategia dla branży lotniczej budzi wiele kontrowersji. Oto główne punkty tego ważnego zagadnienia.

Sprawdź parking lotnisko okęcie najtaniej

Losy Lotniska Chopina

W projekcie rządowej strategii dla branży lotniczej nie ma decyzji rządu o zamknięciu Lotniska Chopina w Warszawie – poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W dokumencie wskazano, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego przeniesie się na niego jedynie główny ruch komercyjny z lotniska Chopina.

Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. W ubiegłym roku odprawiono tam ponad 14,4 mln podróżnych. W pierwszej połowie tego roku stołeczny port odprawił ponad 8,34 mln podróżnych, czyli blisko 2 proc. więcej niż w tym samym czasie 2019 r.

Ministerstwo Infrastruktury o Rozbieżnościach

Ministerstwo Infrastruktury we wpisie na Twitterze odniosło się też do informacji o rzekomych zasadniczych rozbieżnościach co do kształtu strategii polityki lotniczej w Polsce między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem a pełnomocnikiem rządu ds. CPK Marcinem Horałą.

„Informacje medialne, jakoby między Ministrem Infrastruktury a Pełnomocnikiem Rządu ds. CPK istniały zasadnicze rozbieżności co do kształtu strategii polityki lotniczej w Polsce, są nieprawdziwe” – zapewniło MI.

„Rozbieżność polegała jedynie na tym, że decyzja o przeniesieniu ruchu cywilnego z Lotniska Chopina powinna zostać podjęta na szczeblu rządowym, a nie wynikać bezpośrednio z polityki lotniczej” – wyjaśnił resort infrastruktury.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK)

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Zgodnie z zapowiedziami, w skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Kontrowersje wokół Budowy CPK

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi wielkie emocje wśród mieszkańców terenów, na których ma powstać lotnisko. Mieszkańcy położonego między Łodzią a Warszawą Baranowa nie mają zaufania do władz. Wielu z nich uważa, że proponowane za wykup działek pieniądze są zbyt małe. Niezadowoleni są także ci, którzy mimo obaw zdecydowali się sprzedać swoje gospodarstwa.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.

Podsumowanie

Debata wokół przyszłości Lotniska Chopina i projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego jest nadal intensywna. Decyzje podejmowane przez rząd będą miały wpływ na rozwój transportu lotniczego w Polsce. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji i ewentualne zmiany w strategii rządu dotyczącej tych kluczowych kwestii.

Polecane posty