Katowickie Lotnisko Osiąga Rekordowe Wzrosty: Ponad 5 Milionów Pasażerów

Lotnisko Katowice Pyrzowice

Katowickie Lotnisko, znane również jako Port Lotniczy Katowice, przeżywa dynamiczny wzrost w roku bieżącym. Prognozuje się, że liczba pasażerów osiągnie imponujący poziom 5,3 miliona osób, co oznacza blisko 20-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.

Sprawdź ile kosztuje parking na lotnisku w pyrzowicach

Wzrost Ruchu Lotniczego

Władze lotniska w Katowicach są optymistycznie nastawione do przyszłości. Według Artura Tomasika, prezesa zarządzającego Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, tegoroczny wzrost liczby pasażerów w Katowice Airport przewyższy średnią krajową. Prognozy mówią o wzroście ruchu lotniczego na poziomie 10-12 procent, podczas gdy w Katowicach spodziewany jest wzrost wynoszący około 20 procent. To oznacza, że lotnisko obsłuży około 800 tysięcy pasażerów więcej niż w roku ubiegłym.

Ważny Gracz na Polskiej Mapie Lotnisk

Katowice Airport jest jednym z największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku skorzystało z niego rekordowe 4,84 miliona pasażerów, w tym ponad 2 miliony podróżujących czarterami. Niestety, pandemia koronawirusa spowodowała spadek ruchu pasażerskiego w latach 2020-2021. W 2020 roku lotnisko obsłużyło 1,44 miliona osób, a w 2021 roku liczba ta wzrosła do 2,32 miliona. Jednak miniony rok przyniósł odbudowę przewozów pasażerskich, osiągając imponujący wynik 4,42 miliona pasażerów. Rok 2023 ma być bez wątpienia rekordowy w historii lotniska, z prognozowaną liczbą pasażerów wynoszącą 5,3 miliona.

Nowe Trasy z Ryanair

Linia lotnicza Ryanair ogłosiła ambitne plany na sezon letni. Wprowadzi trzy nowe trasy z Katowic do: Treviso we Włoszech, Puli w Chorwacji oraz Warny w Bułgarii. To ogromna szansa dla podróżnych planujących wakacje. Samoloty Ryanair będą teraz obsługiwać 16 kierunków z Katowic, z czego aż 13 będzie dostępnych wyłącznie dzięki tej linii. Tygodniowo przewoźnik będzie realizować około 120 lotów z pyrzowickiego lotniska.

Inwestycje w Rozwój

Michał Kaczmarzyk, prezes linii lotniczej Buzz z grupy Ryanair, poinformował o kolejnych inwestycjach w Katowicach. Do ośmiu samolotów bazujących w Pyrzowicach dołączy kolejny, co stanowi inwestycję o wartości około 100 milionów dolarów. Sam przewoźnik zatrudnia bezpośrednio około 400 pracowników w Katowicach i generuje dodatkowe 1,2 tysiąca miejsc pracy w usługach lotniskowych. Planuje przewieźć około 1,7 miliona pasażerów na trasach z i do Katowic w ciągu roku.

Ekspansja Ryanaira

W 2023 roku Ryanair planuje rozbudować swoją obecność na polskim rynku. Przewoźnik ma operować z 13 krajowych lotnisk, z których sześć stanie się jego bazami, wykorzystując 39 samolotów. To ogromna szansa na wzrost zatrudnienia, gdyż linia bezpośrednio zatrudnia ponad 2 tysiące osób i generuje około 12 tysięcy miejsc pracy w otoczeniu. Oczekuje się, że liczba pasażerów podróżujących na polskich trasach wzrośnie z około 14 milionów do 15 milionów osób w ciągu roku. Oprócz Katowic, Ryanair otwiera nowe kierunki także z Krakowa i Poznania.

Europejski Gigant Lotniczy

Ryanair to bez wątpienia europejski gigant lotniczy. Liczba pasażerów przewożonych przez tę linię w 2023 roku wynosi 168 milionów, a prognozy zakładają, że w ciągu najbliższych czterech lat może wzrosnąć do 225 milionów. Ryanair operuje na 235 lotniskach w 37 krajach, posiada 90 baz i 565 samolotów, które obsługują 2,4 tysiąca kierunków.

Znakomite Wyniki na Początek Roku

Na początek roku 2023, Katowickie Lotnisko odnotowało imponujący wynik. Skorzystało z niego ponad 260 tysięcy pasażerów, w tym ponad 60 tysięcy podróżujących czarterami. To 92 procent ruchu w porównaniu z rekordowym styczniem 2020 roku, kiedy Katowice obsłużyły 290 tysięcy pasażerów. To również najlepszy wynik styczniowy dla czarterów na katowickim lotnisku, bijący poprzedni rekord z ubiegłego roku, który wynosił 50 tysięcy podróżnych.

Wzrost lotniska Katowice i ekspansja linii Ryanair to dobra wiadomość dla podróżnych, którzy zyskują coraz więcej opcji podróży z tego regionu. Rok 2023 zapowiada się obiecująco dla tego ważnego węzła komunikacyjnego w Polsce.

Polecane posty