Rekordowa liczba pasażerów na Lotnisku w Gdańsku podczas tegorocznych wakacji

Lotnisko Gdańsk Rębiechowo

Lotnisko w Gdańsku znów bije rekordy, a lato to prawdziwa próba dla tego miejsca. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku Lotnisko obsłużyło imponującą liczbę ponad 2,6 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 42,3% w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku oraz o 6,9% więcej niż w rekordowym roku 2019.

Sprawdź parking lotnisko gdańsk cennik

Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski, wyraził swoje zadowolenie, podkreślając, że po sześciu miesiącach bieżącego roku, liczba pasażerów przekroczyła 2,6 miliona.

„To jest prawie 7% więcej niż w rekordowym roku 2019. Nadal trwają nasze plany, aby pobić rekord z 2019 roku i przekroczyć 5,4 miliona obsłużonych pasażerów w ciągu całego roku” – powiedział.

„Pierwsze półrocze wskazuje, że jesteśmy na najlepszej drodze do osiągnięcia tego celu” – dodał, zaznaczając, że większa liczba pasażerów została przewieziona przy mniejszej liczbie lotów, co świadczy według niego o zwiększonej efektywności linii lotniczych i lepszych wynikach ekonomicznych.

W komunikacie przedstawiciele gdańskiego lotniska podkreślili, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku 2023 na Lotnisku w Gdańsku przeprowadzono ponad 22 tysiące operacji lotniczych, co oznacza wzrost o 15,3% w porównaniu do roku poprzedniego, ale jest również 2,2% mniej niż w 2019 roku.

Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez pasażerów, którzy korzystają z Lotniska w Gdańsku, są Londyn (243 224 pasażerów), Oslo (202 702 pasażerów) i Sztokholm (165 210 pasażerów).

Dwa główne przewoźniki, Ryanair (40,9%) i Wizz Air (40,6%), obsłużyły większość lotów do i z Gdańska. Łącznie na Lotnisko w Gdańsku latało dziewięciu przewoźników.

Według prezesa gdańskiego lotniska, sytuacja w branży zostanie ostatecznie zweryfikowana podczas trwających wakacji.

„Nasza przyszłość zależy od wyborów i chęci naszych klientów do podróży. Osobiście jestem umiarkowanym optymistą i uważam, że rynek będzie nadal się rozwijał, choć tempo tego rozwoju pozostaje niepewne” – zaznaczył.

Po sześciu miesiącach bieżącego roku Port Lotniczy Gdańsk osiągnął ponad 3,5 miliona złotych zysku netto oraz ponad 12,8 miliona złotych zysku ze sprzedaży. Prezes Kloskowski podkreślił, że wyniki są pozytywne, biorąc pod uwagę trudne warunki rynkowe, z wysokimi i ciągle rosnącymi kosztami.

Aktualnie, w roku 2023, Lotnisko w Gdańsku oferuje 84 połączenia do 24 krajów, obsługiwane przez 9 linii lotniczych, na 71 różnych lotniskach.

Polecane posty