Lotnisko Łódź Port Lotniczy: Sukcesy i Wyzwania

Lotnisko Łódź Lublinek

Rozwój Łódzkiego Portu Lotniczego

Władze łódzkiego lotniska chwalą się najlepszymi od lat wynikami i mówią o planach na najbliższą przyszłość. Tymczasem jeden z przewoźników potwierdza, że ich loty znikają z siatki połączeń. Lotnisko ŁódźPort Lotniczy w Łodzi, znane także jako Łódź Airport, przeżywa obecnie dynamiczny rozwój, który nie umknął uwadze mieszkańców Łodzi. Coraz więcej samolotów przelatuje nad miastem, a towarzyszy temu wzrost popularności tego regionalnego lotniska.

Sprawdź łódź parking lotnisko

Sukcesy Łódzkiego Portu Lotniczego

Łódzki Port Lotniczy został doceniony przez ekspertów, co potwierdza jego obecność na liście Stowarzyszenia Europejskich Portów Lotniczych (ACI Europe). To istotne wyróżnienie przyznawane małym portom, które odzyskały liczbę pasażerów sprzed pandemii. Łódź zanotowała imponujący wzrost na poziomie 38%, co umiejscowiło ją za portem Trapani na Sycylii (+163%), Perugia we Włoszech (+137%), Kutaisi w Gruzji (+82%), Saragossa w Hiszpanii (+57%), Memmingen w Niemczech (+49%) i Funchal na Maderze (+41%). Po Łodzi znalazły się również lotnisko w Beauvais koło Paryża (+37%), Zadar w Chorwacji (+23%), Ponta Delgada na Azorach (+20%) i Pafos na Cyprze (+19%).

Ocena lotnisk uwzględniała wzrost procentowy i tendencję, a Łódź została sklasyfikowana w IV grupie jako mały regionalny port. Warto podkreślić, że w tej samej kategorii znalazło się tylko jedno inne lotnisko.

Współpraca z Ryanair i Otwartość Łodzian

Dr. Anna Midery, prezes Portu Lotniczego w Łodzi, podkreśla, że na imponujący wzrost w pierwszym półroczu ma wpływ głównie dobra współpraca lotniska z linią lotniczą Ryanair. Jednak nie tylko to przyczyniło się do sukcesu lotniska. Łodzianie i mieszkańcy regionu okazali się otwarci na podróże zarówno wakacyjne z rodzinami, jak i wypady weekendowe z przyjaciółmi do ciekawych miejsc w Europie. To zaangażowanie społeczności przyczyniło się do wzrostu liczby pasażerów.

W początkowej prognozie zakładano, że do końca roku lotnisko obsłuży 335 tysięcy pasażerów. Jednakże, dzięki nowym połączeniom do Malagi i East Midlands, zwiększonej liczbie rotacji do Alicante i Londynu Stansted, oraz dobremu wypełnieniu samolotów przez cały rok, przewiduje się przekroczenie 350 tysięcy pasażerów.

Sukcesy Krakowskiego Portu Lotniczego

Warto także wspomnieć o sukcesie innego polskiego lotniska, tj. Krakowskiego Portu Lotniczego. Choć Łódź osiągnęła imponujący wzrost, to również Kraków znalazł się na liście ACI Europe, zyskując 14.8% wzrostu w ruchu pasażerskim. Oba te porty awansowały w swoich kategoriach, co świadczy o pozytywnym trendzie w polskim sektorze lotniczym.

Wizz Air i Wycofanie się z Łodzi

Jednak nie wszystkie wieści są optymistyczne. Obserwujący sytuację na łódzkim lotnisku nie mogą przeoczyć ważnej zmiany – wycofania się z siatki połączeń popularnego taniego przewoźnika, Wizz Air. Przewoźnik ogłosił zawieszenie połączenia Łódź-Londyn Luton od 27 października, tłumacząc to brakiem spełnienia oczekiwań.

Przepustowość zostanie jednak przekierowana na inne trasy w nadchodzącym okresie, co może otworzyć nowe możliwości dla pasażerów. Warto zaznaczyć, że jest to drugie podejście węgierskiego przewoźnika do Łodzi, a wcześniej latał do kilku destynacji, w tym Londynu Luton i Sztokholmu Skavsta. Po kilku latach przerwy, Wizz Air powrócił w grudniu 2022 roku. W zimowym rozkładzie lotów pasażerowie do Londynu będą mogli korzystać z oferty irlandzkiej firmy Ryanair.

Podsumowanie

Prezes łódzkiego portu, dr. Anna Midera, przyznaje, że przyczyny wycofania się Wizz Air nie są jasne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie wypełnienie samolotów. To jednak nie zaszkodziło dobrej relacji z przewoźnikiem, a Wizz Air tylko zawiesza swoją obecność w Łodzi na okres zimowy. Ostatecznie, to czas pokaże, jakie będą dalsze losy współpracy między przewoźnikiem a Łodzią.

Łódzkie lotnisko nadal rozwija się i odnotowuje sukcesy, co stanowi ważny wkład w rozwój regionu i zwiększa dostępność podróży dla mieszkańców.

Polecane posty