Nowe Perspektywy Rozwoju Lotniska Olsztyn-Mazury na Rok 2023

Lotnisko Olsztyn Mazury

W ciągu ostatnich lat Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach wykazał znaczący wzrost i dynamiczny rozwój. Zobaczmy, jakie kierunki będą kształtować przyszłość tego lotniska oraz jakie trendy rysują się na horyzoncie roku 2023.

Sprawdź szymany lotnisko parking

Wzrost Ruchu Pasażerskiego

W roku 2022 na Lotnisku Olsztyn-Mazury zanotowano znaczący wzrost w ruchu pasażerskim. Odprawiono imponującą liczbę 113 222 pasażerów w ramach 2666 operacji lotniczych. To imponujący wzrost o 140,9 procent w porównaniu do roku 2021, kiedy liczba podróżnych wynosiła 46 994. Co ciekawe, mimo ogromnego wzrostu, udało się osiągnąć poziom ruchu pasażerskiego na poziomie 74,8 procent w porównaniu do rekordowego wyniku z 2019 roku, tj. roku poprzedzającego pandemię COVID-19. To najlepszy wynik w historii lotniska w województwie warmińsko-mazurskim.

Niemniej jednak, według najnowszych prognoz branżowych, pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może nastąpić dopiero w 2025 roku. Mimo to Lotnisko Olsztyn-Mazury odnotowuje imponujący wzrost i kontynuuje ekspansję.

Rozwój Sektoru Usług Cargo

Rok 2022 przyniósł intensywny rozwój sektora usług cargo na Lotnisku Olsztyn-Mazury. W ubiegłym roku odbyło się aż 31 operacji transportu towarów, w trakcie których przetransportowano ponad 70 000 kilogramów ładunku. To znaczący krok w rozwoju tego obszaru działalności.

Jednym z kluczowych kroków w rozwoju sektora cargo było nawiązanie strategicznej współpracy z liderem branży agentów handlingowych w Polsce, firmą Welcome Airport Services. Oferując kompleksowe usługi cargo, Lotnisko Olsztyn-Mazury kieruje swoją ofertę głównie do regionalnych producentów i eksporterów, którzy poszukują szybkich i bezpiecznych kanałów dystrybucji towarów.

Rozszerzenie Sieci Połączeń

W roku 2023 Port Lotniczy Olsztyn-Mazury planuje rozwinięcie swojej siatki połączeń. Oprócz stałych, całorocznych tras, lotnisko wprowadzi także krajowe trasy sezonowe obsługiwane przez linię lotniczą Ryanair, łączące Olsztyn-Mazury z Wrocławiem i Krakowem. Te połączenia zostaną ponownie wprowadzone do rozkładu lotów wiosną tego roku.

Odbudowa i Perspektywy na Przyszłość

Prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., Wiktor Wójcik, podkreśla, że rok 2022 był dla Lotniska Olsztyn-Mazury okresem odbudowy i poszukiwania nowych obszarów rozwoju. Statystyki wyraźnie wskazują, że jesteśmy na właściwej ścieżce, aby w ciągu kolejnych lat całkowicie odbudować ruch pasażerski do poziomu z 2019 roku, o ile nie zostanie on ponownie zakłócony.

Plan na rok 2023 zakłada także pozyskiwanie nowych kierunków lotów, włączając w to atrakcyjne wakacyjne czartery. Jednocześnie skupiamy się na dalszym rozwoju sektora usług cargo oraz tworzeniu atrakcyjnej oferty dla użytkowników sektora General Aviation.

Warto zauważyć, że Lotnisko Olsztyn-Mazury odnotowuje imponujący wzrost i rozwijając się w dynamicznym tempie, zapewnia regionowi znakomitą bramę do globalnej sieci połączeń lotniczych i staje się kluczowym graczem w kształtowaniu przyszłości komunikacji lotniczej na Warmii i Mazurach.

Polecane posty