Nowoczesna Baza Obsługi Technicznej Samolotów na Podkarpaciu: Inwestycja LOTAMS

Lotnisko Rzeszów Jasionka

W czwartek na terenie sąsiadującym z Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka wbite zostały symboliczne łopaty pod budowę największej inwestycji w historii spółki LOTAMS, warta aż 216 mln zł. Będzie to najnowocześniejsza baza obsługi technicznej samolotów w Polsce. Oto kluczowe informacje na temat tej strategicznej inwestycji.

Sprawdź opłata za parking lotnisko rzeszów

Inauguracja Inwestycji na Podkarpaciu

Już kilka lat temu pisaliśmy o przygotowaniach do tej inwestycji, która w czwartek została oficjalnie zainaugurowana. Będzie ona jedną z największych prowadzonych w Dolinie Lotniczej na Podkarpaciu.

Wielki Zakres Projektu

Projekt zakłada m.in. budowę hangaru obsługowego o powierzchni niemal 13 tys. m kw., płyty przedhangarowej i budynku – zaplecza warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowego na terenie lotniska. Hangar będzie miał dwa sloty do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich Boeingów 787 PLL LOT (Dreamlinerów).

Wpływ na Branżę Lotniczą

  • Jasionka na Podkarpaciu to dziś jedno z najważniejszych miejsc branży lotniczej na mapie Europy – podkreślał Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych. Dodając, że stworzenie tu bazy obsługi technicznej samolotów to bardzo ważna wiadomość zarówno dla sektora lotniczego w Polsce, jak i dla całej polskiej gospodarki i bezpieczeństwa militarnego kraju. – Jestem przekonany, że z tej bazy będą korzystały dynamicznie rozwijające się Polskie Linie Lotnicze LOT, ale przyciągnie ona też z pewnością inne linie lotnicze. Choćby te, które ze swoimi dużymi samolotami muszą udawać się do Chin czy Zatoki Perskiej. Podkarpacie zyskuje kolejną potężną, bardzo ważną, strategiczną inwestycję. A pamiętamy, że tu w branży lotniczej ulokowały swoje oddziały największe firmy lotnicze na świecie. 35 tysięcy osób pracuje w tej branży w tej części Polski. 3,5 miliarda dolarów to są przychody roczne firm Doliny Lotniczej.

Inwestowanie w Edukację i Kadry

Zaznaczył także, że baza LOTAMS to przyszłość dla wielu inżynierów i specjalistów. Dbając o przyszłe kadry firma podjęła już współpracę z Politechniką Rzeszowską i ze szkołami technicznymi z regionu. Od połowy 2025 r. pracę w nowej bazie rozpocznie 350 osób, z czego znaczną część będą stanowić mechanicy lotniczy.

Planowana Data Ukończenia

Planowy termin ukończenia inwestycji to 21 miesięcy (od momentu rozpoczęcia prac budowlanych).

Dzięki tej nowoczesnej bazie obsługi technicznej samolotów, Polska staje się jeszcze bardziej konkurencyjna na arenie międzynarodowej w dziedzinie lotnictwa. To inwestycja, która nie tylko przyciągnie renomowane linie lotnicze, ale także przyczyni się do rozwoju regionu oraz zapewni przyszłość dla młodych talentów związanych z branżą lotniczą.

Polecane posty