Ryanair Ogranicza Połączenia z Modlina. Powód – Ogromna Strata

Lotnisko Warszawa Modlin

Ważna wiadomość dotycząca Ryanaira i lotniska Warszawa-Modlin. Irlandzki przewoźnik lotniczy ogłosił w piątek, że dokonuje zmian w swojej siatce połączeń związanym z zimowym okresem. Zdecydowano o anulowaniu 10 tras i ograniczeniu częstotliwości lotów na kolejnych 13 trasach. To oznacza, że rozkład lotów na sezon zimowy 2023/2024 na lotnisku Warszawa-Modlin zostanie zmniejszony o aż 20 procent. Oto więcej szczegółów.

Sprawdź modlin parking cennik

Problemy z Zarządem Lotniska

Warto zaznaczyć, że Ryanair podkreślił, iż zmiany te są wynikiem unikania porozumienia przez zarząd lotniska Warszawa-Modlin. Spółka zarządzająca portem, Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, jest przekonana, że jest w stanie wypracować korzystne zasady współpracy dla obu stron. Jednakże brak porozumienia wydaje się teraz miażdżący dla lokalnego ruchu lotniczego.

Szczegóły Anulacji Połączeń

Dyrektor generalny Ryanaira, Eddie Wilson, ogłosił anulację połączeń do wielu ważnych destynacji, takich jak Belfast, Bristol, Kolonia, Kowno, Manchester, Piza. Dodatkowo, częstotliwość lotów zostanie ograniczona na siedmiu kluczowych trasach miejskich prowadzących do miast: Londyn, Sztokholm, Dublin, Wiedeń, Mediolan, Paryż i Bruksela.

Komentarz od Ryanaira

W komunikacie prasowym Ryanair podkreślił, że te zmiany stanowią zagrożenie dla aż 200 miejsc pracy. Zdaniem przewoźnika, ogromnej straty w ruchu lotniczym oraz połączeniach do/z Modlina i szerszego regionu Mazowsza można było uniknąć, gdyby zarząd lotniska Warszawa-Modlin zawarł długoterminową umowę rozwojową ze swoim największym klientem, Ryanair’em.

Odpowiedź Mazowieckiego Portu Lotniczego

Spółka zarządzająca lotniskiem Warszawa-Modlin nie chciała komentować informacji prasowej przekazanej przez Ryanaira. Jednakże, zgodnie z przesłaną odpowiedzią, wydają się być przekonani o możliwości wypracowania korzystnych zasad współpracy, które przysłużą się zarówno Ryanairowi, jak i lotnisku.

Popularność Linii Lotniczych w Polsce

Na podstawie danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Ryanair jest najpopularniejszą linią lotniczą w Polsce. W pierwszym kwartale bieżącego roku obsłużył on ponad 3,1 miliona pasażerów w krajowym i międzynarodowym ruchu regularnym. Drugie miejsce zajęły Polskie Linie Lotnicze LOT, obsługując blisko 2,2 miliona pasażerów, a trzecie miejsce przypadło węgierskiej linii Wizz Air, z nieco ponad 2 milionami pasażerów. Lufthansa znalazła się tuż za podium, obsługując ponad 351 tysięcy pasażerów.

Warto również zaznaczyć, że lotniska Warszawa Chopin, Lublin oraz Łódź otrzymały więcej tras i lotów na zimowy sezon 2023/2024, w tym nową trasę ze stołecznego portu do Manchesteru.

Podsumowanie

Ryanair podjął decyzję o znacznym ograniczeniu swoich operacji na lotnisku Warszawa-Modlin. Brak porozumienia z zarządem lotniska jest kluczowym powodem tych zmian. Dla pasażerów oraz regionu Mazowsza oznacza to mniejszą dostępność połączeń lotniczych. Z jednej strony, jest to dla Ryanaira trudna decyzja, ale z drugiej – próba przekonania zarządu lotniska do długoterminowej współpracy była kluczowa dla uniknięcia takich kroków. Czas pokaże, czy strony znajdą wspólne rozwiązanie, które pozwoli na przywrócenie pełnej siatki połączeń z Modlina.

Polecane posty