Rzeszowskie Lotnisko Będzie Zamknięte na Kilka Miesięcy?

Lotnisko Rzeszów Jasionka

Rzeszowskie lotnisko, które przez ostatnie miesiące świętowało rekordy liczby obsłużonych pasażerów, przygotowuje się na trudne czasy. Planowany remont pasa startowego zmusza lotnisko do zamknięcia na pół roku. To ogromne wyzwanie, ale zobaczmy, jak doszło do tego krytycznego momentu i jakie perspektywy przynosi przyszłość.

Sprawdź płatny parking lotnisko jasionka

Historia Rzeszowskiego Lotniska

Rzeszowskie lotnisko ma bogatą historię, która sięga czasów II wojny światowej. Zostało zniszczone przez opuszczających Polskę Niemców w 1944 roku i przekazane Rosjanom. Jednak już pięć lat później zostało odbudowane i ponownie otwarte. W 1974 roku zdobyło status lotniska międzynarodowego, stając się także zapasowym portem dla warszawskiego Okęcia.

Rekordy w 2022 roku

Miniony rok był niezwykle udany dla Rzeszowskiego Lotniska. W 2022 roku obsłużyło ono ponad 730 tysięcy pasażerów i ustanowiło aż sześć rekordów miesięcznych, z wynikiem lipcowym wynoszącym 97 tysięcy obsłużonych podróżujących. To osiągnięcie jest jeszcze bardziej imponujące, biorąc pod uwagę wydarzenia na wschodniej granicy.

Rola Lotniska podczas Wojny na Ukrainie

Wojna w Ukrainie sprawiła, że niewielkie rzeszowskie lotnisko stało się kluczowym punktem na mapie Europy. Amerykańskie media nazywały je „światową bramą do Ukrainy”. Lotnisko umożliwiało lądowanie samolotom z pomocą humanitarną i wsparciem militarnym dla Ukrainy.

Wizyty Wysokich Funkcjonariuszy

Lotnisko Rzeszów-Jasionka gościło wiele ważnych osobistości, włączając w to prezydentów USA i Ukrainy, Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego, a także przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen oraz szefa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Najpopularniejsze Kierunki

W minionym roku najwięcej podróżujących do i z Rzeszowa wybrało usługi irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair (290 tysięcy), polskiego narodowego przewoźnika PLL LOT (200 tysięcy) oraz węgierskiego Wizz Air (82 tysiące). Najczęstszymi kierunkami były Londyn i Warszawa z odpowiednio 188 tysiącami i 178 tysiącami podróżujących.

Nagroda dla Rzeszowskiego Lotniska

Na uwagę zasługuje także fakt, że lotnisko Rzeszów-Jasionka zostało uhonorowane prestiżową nagrodą Centre for Aviation (CAPA) dla najlepszego małego portu na świecie.

Remont Pasa Startowego

Po rekordowym 2022 roku, 2023 rok miał przynieść równie duże sukcesy. Niestety, jednak osoby planujące podróż z lotniska w Jasionce muszą się przygotować na kilkumiesięczne zamknięcie. Lotnisko będzie nieczynne od wiosny do września 2025 roku ze względu na planowany remont pasa startowego. W tym czasie loty, które pierwotnie miały być obsługiwane z portu w Jasionce, będą realizowane z Lublina, Katowic i Krakowa.

Andrzej Hawryluk, odnosząc się do sytuacji, podkreśla, że lubelskie lotnisko będzie odgrywało większą rolę w różnych segmentach lotnictwa, włączając w to pasażerski, transportowy i wojskowy. Oczekuje się, że podczas remontu w Rzeszowie ruch na lubelskim lotnisku wzrośnie nawet o kilkaset procent.

Rzeszowskie lotnisko stanęło przed trudnym wyzwaniem, ale z historią sukcesów i zaangażowaną ekipą może wrócić silniejsze niż kiedykolwiek. Remont pasa startowego jest niezbędny dla dalszego rozwoju i bezpieczeństwa podróżujących, co czyni to wyzwanie warte podjęcia.

Polecane posty