Zamknięcie Lotniska w Rzeszowie: Wyjątkowe Wydarzenie w Świecie Lotnictwa

Lotnisko Rzeszów Jasionka

Remont pasa startowego na Lotnisku Rzeszów-Jasionka

Polska scena lotnicza stoi w obliczu wyjątkowego wydarzenia. Jedno z najważniejszych lotnisk w kraju, czyli Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, przygotowuje się do znaczącego remontu pasa startowego. Ta nieunikniona przerwa w działalności lotniska będzie miała wpływ na tysiące podróżnych. Dlaczego konieczny jest ten remont i jakie są jego konsekwencje? Dowiedzmy się więcej.

Sprawdź rzeszów lotnisko parking strzeżony

Rekordowa liczba pasażerów na Lotnisku Rzeszów-Jasionka

Maj 2023 roku był miesiącem pełnym sukcesów dla Lotniska Rzeszów-Jasionka. Tylko w ciągu jednego miesiąca obsłużyło ono ponad 80 tysięcy pasażerów. Położone zaledwie 14 kilometrów od centrum Rzeszowa to miejsce, które bije rekordy popularności. Warto zaznaczyć, że już teraz wygląda na to, że pod koniec roku osiągnięty zostanie nowy rekord. Pierwsze półrocze roku 2023 przyniosło obsługę 340 tysięcy podróżnych, co jest imponującym wynikiem. W całym 2022 roku lotnisko obsłużyło 772 tysiące pasażerów.

Remont pasa startowego jako konieczność

Niestety, sukcesy Lotniska Rzeszów-Jasionka zostaną przerwane na pewien czas. Jednym z głównych powodów jest konieczność przeprowadzenia remontu pasa startowego. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu wnp.pl, ruch pasażerski będzie musiał być przekierowany na trzy inne lotniska w trakcie trwania prac remontowych. Te lotniska to Kraków, Katowice oraz Lublin.

Zamknięcie Lotniska w Rzeszowie

Zamknięcie Lotniska Rzeszów-Jasionka jest planowane na wiosnę 2025 roku. Przyczyną jest remont drogi startowej, który może potrwać nawet pół roku, do września. W tym okresie pasażerowie będą korzystać z trzech alternatywnych lotnisk: Kraków, Katowice i Lublin.

Andrzej Hawryluk, prezes Portu Lotniczego Lublin, potwierdził tę sytuację w rozmowie z serwisem wnp.pl. Wyjaśnił, że lotnisko lubelskie zostanie znacznie bardziej obciążone podczas remontu pasa startowego w Rzeszowie.

„Lubelskie lotnisko będzie w dużo większym stopniu wykorzystywane przez różne segmenty lotnictwa, zarówno pasażerskiego, transportowego, jak i wojskowego. Wszystko to, co obecnie dzieje się w Rzeszowie, zostanie przeniesione na Lublin, a także na inne, bardziej oddalone lotniska, takie jak Kraków i Katowice. Spodziewamy się, że w czasie remontu pasa startowego w Rzeszowie ruch na Lotnisku Lublin wzrośnie nawet o kilkaset procent” – powiedział prezes Hawryluk.

Rola Lotniska w Rzeszowie podczas wojny na Ukrainie

Lotnisko Rzeszów-Jasionka odgrywa niezwykle istotną rolę w Polsce, szczególnie w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Nie tylko obsługuje ono pasażerów podróżujących do innych krajów, ale od czasu wybuchu konfliktu zyskało na znaczeniu. To właśnie z tego lotniska dostarczany jest sprzęt wojskowy oraz organizowane są operacje humanitarne na rzecz Ukrainy.

Zamykanie Lotniska Rzeszów-Jasionka na czas remontu pasa startowego będzie wyzwaniem, ale koniecznym krokiem, aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność tej ważnej infrastruktury lotniczej. Podróżni muszą być gotowi na zmiany i korzystanie z innych lotnisk w regionie podczas remontu. Jednak po zakończeniu prac remontowych można spodziewać się, że lotnisko wróci do działalności z nową energią, gotowe obsługiwać kolejne rekordowe liczby pasażerów i wspierać ważne działania związane z Ukrainą.

Ogólnie rzecz biorąc, remont pasa startowego to krok naprzód w rozwoju Lotniska Rzeszów-Jasionka i zapewnienie, że pozostanie ono ważnym punktem na mapie lotniczej Polski i regionu.

Polecane posty