CPK – Właściciel Lotniska Chopina i Innych Portów Lotniczych

Lotnisko Warszawa Chopina

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – Właścicielem największego polskiego lotniska

Sprawdź lotnisko chopina parking cennik

Akcje spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) zostały przekazane do Grupy Kapitałowej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). PPL to obecnie właściciel i zarządca Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Zielonej Górze i Radomiu. Ponadto, posiada udziały w większości regionalnych portów lotniczych w Polsce.

Przesunięcie Akcji do CPK – Wzmocnienie Infrastruktury Lotniskowej

Zgodnie z komunikatem z dnia piątku, Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wnioskował o przeniesienie akcji spółki Polskie Porty Lotnicze do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ta decyzja oznacza, że PPL jest teraz częścią Grupy Kapitałowej CPK, która koncentruje się na kluczowych aktywach i inwestycjach związanych z infrastrukturą lotniczą w Polsce.

Przeniesienie akcji PPL do CPK, o wartości 6,4 mld zł, razem z emisją obligacji dla spółki CPK, wartością 3,6 mld zł, zrealizowaną w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Finansów, zwiększyło kapitał zakładowy CPK do kwoty niemal 11,5 mld zł. Wszystkie nowo utworzone akcje objęte zostały przez Skarb Państwa. Środki ze sprzedaży obligacji zostaną wykorzystane na kontynuację prac przygotowawczych, projektowania i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podobne modele zarządzania lotniskami funkcjonują w innych krajach, takich jak Szwecja (Grupa Svedavia) i Francja (Aeroports de Paris – ADP). Zgodnie z zapowiedziami, Grupa CPK będzie odpowiedzialna za koordynację i pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych związanych z budową nowego lotniska przesiadkowego.

Pozytywne Wyniki Włączenia PPL do CPK

Według Marcin Horały, włączenie PPL do CPK przyniesie liczne korzyści. Pełnomocnik rządu zaznacza, że ta decyzja przyspieszy rozwijanie infrastruktury CPK, co z kolei zapewni kontynuację funkcjonowania Lotniska Chopina na nowym, wyższym poziomie jakości, a także przyczyni się do wzrostu miejsc pracy.

Polskie Porty Lotnicze przejdą teraz przez okres przekształceń. Od 1 kwietnia bieżącego roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” stało się jednoosobową spółką akcyjną o nazwie Polskie Porty Lotnicze S.A. To związane jest z wejściem w życie ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego w październiku 2022 roku. Ta ustawa rozpoczęła proces przekształcenia PPL w spółkę akcyjną Polskie Porty Lotnicze, a następnie jej włączenie do Grupy Kapitałowej CPK.

Przeniesienie akcji PPL do spółki CPK jest ostatnim etapem realizacji założeń tej ustawy.

Polskie Porty Lotnicze – Wieloletni Właściciel Lotnisk

Polskie Porty Lotnicze to największy w Polsce podmiot zajmujący się zarządzaniem portami lotniczymi. Spółka jest właścicielem i zarządcą m.in. Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Zielonej Górze i Radomiu. Dodatkowo, posiada udziały w większości portów regionalnych w Polsce, takich jak Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Rzeszów.

Plany Rozwoju CPK – Przyszłość Polskiego Transportu Lotniczego

Centralny Port Komunikacyjny ma stać się strategicznym węzłem przesiadkowym łączącym Warszawę i Łódź, integrując transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Według planów spółki CPK, pierwszy etap budowy lotniska, obejmujący dwie równoległe drogi startowe i infrastrukturę do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 roku. Zgodnie z Planem Generalnym CPK, w kolejnych latach port będzie systematycznie rozbudowywany. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) przewiduje, że do roku 2060 lotnisko będzie mogło obsłużyć nawet 65 mln pasażerów.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi duże emocje i jest przedmiotem wielu dyskusji. W Baranowie i okolicach pojawiły się obawy, że budowa lotniska może wpłynąć negatywnie na mieszkańców.

Warto podkreślić, że spółka CPK jest w 100-procentowym posiadaniu Skarbu Państwa. Dzięki tej decyzji, rząd ma większą kontrolę nad rozwojem infrastruktury lotniczej w kraju.

Polecane posty