Lotnisko Chopina nadal na fali: 12,2 mln podróżnych w bieżącym roku

Lotnisko Warszawa Okęcie

Lotnisko Chopina w Warszawie, od początku tego roku, odprawiło już ponad 12,2 mln pasażerów, z czego niemal 7,5 mln wybrało się do krajów strefy Schengen – donosi zarząd lotniska. W sierpniu bieżącego roku liczba podróżnych wyniosła prawie 2 mln, co stanowi jedynie 0,65 proc. spadek w porównaniu do roku 2019.

Sprawdź parking chopin warszawa

Sierpniowy Bum

Mimo zakończenia okresu wakacyjnego, popyt na podróże nadal utrzymuje się na wysokim poziomie – takie wnioski płyną z danych dostarczonych przez zarząd lotniska. W sierpniu, Lotnisko Chopina w stolicy Polski obsłużyło aż 1.928.938 pasażerów, co jest o niemal 150 000 więcej niż zakładano. Niemniej jednak, wynik ten był niższy o 0,65 proc. w porównaniu z osiągnięciami z 2019 roku. Największe oblężenie na lotnisku miało miejsce w piątek, 11 sierpnia, kiedy to odprawiono rekordową liczbę pasażerów wynoszącą 67.968 osób.

Osiągnięcia i Wyzwania

Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych (PPL), zarządzających m.in. Lotniskiem Chopina, podkreślił, że rekordy bije się niemal codziennie, co jest wyzwaniem dla obsługi pasażerów. Jednak prognozy wskazują, że w przyszłym roku liczba podróżujących pasażerów będzie nadal rosnąć, a infrastruktura Lotniska Chopina nie jest w stanie sprostać temu tempu rozwoju. Dlatego też, konieczne staje się przeniesienie ruchu komercyjnego do nowego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ulubione Kierunki

Lotnisko podaje, że od stycznia do sierpnia tego roku, najpopularniejszymi kierunkami rozkładowymi były Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt oraz Tel Awiw. Jeśli chodzi o połączenia czarterowe, to do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Heraklion oraz Rodos. Warto zaznaczyć, że podróżni korzystają zarówno z tradycyjnych (7,82 mln), jak i niskokosztowych (2,59 mln) połączeń lotniczych.

Przewoźnicy na Czele

Z danych lotniska wynika, że od stycznia do sierpnia bieżącego roku, najwięcej pasażerów podróżowało na pokładach PLL LOT, Wizz Air oraz Lufthansy. W przypadku przewoźników czarterowych, Enter Air prowadzi, a za nim znajdują się PLL LOT oraz Smartwings.

Polecane posty