Nowe inwestycje na katowickim lotnisku do 2030 roku

Lotnisko Katowice Pyrzowice

Katowicki Port Lotniczy – Przygotowani na Wzrost Ruchu Pasażerskiego

Katowicki Port Lotniczy, znany również jako Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, to jeden z najważniejszych ośrodków lotniczych w Polsce. W nadchodzącej dekadzie planuje on znaczące inwestycje, które umożliwią obsługę ponad 10 milionów pasażerów rocznie do 2030 roku. Dzięki nowemu terminalowi, stacji kolejowej i multimodalnemu węzłowi do przeładunku towarów i paliw, lotnisko to ma ambicje stać się jednym z liderów w kraju.

Sprawdź katowice airport parking

Nowy Terminal Pasażerski z Rękawami

Jednym z kluczowych projektów na katowickim lotnisku jest budowa nowego terminala pasażerskiego. Ten nowoczesny obiekt będzie wyposażony w rękawy, umożliwiające pasażerom wygodne przechodzenie z budynku terminala prosto na pokład samolotu. To ułatwi i przyspieszy proces odprawy oraz zwiększy komfort podróży.

Stacja Kolejowa i Tunel

Wraz z rozwojem ruchu pasażerskiego, lotnisko planuje także wybudowanie stacji kolejowej. Ta nowa infrastruktura połączy katowickie lotnisko z siecią kolejową, umożliwiając pasażerom szybkie i efektywne podróżowanie do i z lotniska. Dodatkowo, tunel połączy stację kolejową bezpośrednio z terminalem, co ułatwi przemieszczanie się pasażerom, podobnie jak na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Parkingi Wielopoziomowe i Terenowe

W ramach rozszerzenia infrastruktury dostępne będą również nowe miejsca parkingowe. Lotnisko planuje wybudować parking wielopoziomowy oraz dwa nowe parkingi terenowe. To zapewni podróżnym wygodę i dostępność miejsc parkingowych, niezależnie od godziny przylotu czy odlotu.

Multimodalny Węzeł do Przeładunku

Jednym z najważniejszych projektów inwestycyjnych jest budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw. Ten innowacyjny węzeł oparty będzie o bocznicę kolejową, która połączy katowickie lotnisko z Centralną Magistralą Kolejową. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, co stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonej infrastruktury transportowej. Budżet projektu nowego węzła wynosi łącznie 95,5 mln złotych, z czego do 50% kosztów będzie pokrywane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Łącząc Europę” (CEF) na lata 2021-2027.

Planowane Przetargi

Rzecznik katowickiego portu lotniczego, Piotr Adamczyk, podkreśla, że do końca roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy tych ambitnych inwestycji. Celem jest wybranie jednego wykonawcy, który będzie odpowiedzialny zarówno za budowę węzła, jak i bocznicy kolejowej z bazą paliw. To strategiczne podejście zapewni spójność i efektywność prac.

Wiodący Port w Polsce

Katowicki Port Lotniczy odgrywa kluczową rolę w Konurbacji Górnośląskiej, obsługując blisko 3 miliony mieszkańców. To jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Polsce, plasując się tuż za Warszawskim Okęciem i Krakowskimi Balicami. Oprócz tego, port ten oferuje najbogatszą w kraju ofertę lotów czarterowych obok Lotniska Chopina.

Katowicki Port Lotniczy stoi przed obiecującą przyszłością dzięki nowym inwestycjom. Planowane projekty zwiększą jego potencjał obsługi pasażerów i ładunków, a także przyczynią się do dalszego rozwoju regionu. W ciągu najbliższej dekady będziemy świadkami znaczącej transformacji tego ważnego węzła komunikacyjnego.

Polecane posty