Lotnisko w Pyrzowicach: Tajemnica Ich Zimnej Aury

Lotnisko Katowice Pyrzowice

Dlaczego Lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach jest Biegunem Zimna w Polsce?

Pyrzowice, to miejsce, które wielokrotnie zdobywa tytuł najzimniejszego zakątka w Polsce. Przyjrzyjmy się, co stoi za tą niezwykłą aurą chłodzenia na lotnisku w Pyrzowicach.

Sprawdź katowice lotnisko parking cena

Fenomen Pyrzowic

Zgodnie z doniesieniami słynnego śląskiego meteorologa, Damiana Dąbrowskiego, Pyrzowice w dniu 6 września 2023 r. ponownie uzyskały tytuł najzimniejszego miejsca w Polsce. W godzinach porannych, dokładnie o 6:00, termometr wskazał jedynie 7°C, podczas gdy w Zielonej Górze temperatura wynosiła przyjemne 19°C. To jawne dowody na niecodzienne zjawisko meteorologiczne na terenie lotniska Katowice Airport.

Przyczyna Zimna

Na pytanie, dlaczego w Pyrzowicach jest tak zimno, odpowiada Damian Dąbrowski na swojej stronie internetowej pogodadlaslaska.pl. Otóż fenomen ten występuje głównie podczas bezwietrznej pogody i przy niewielkim zachmurzeniu. W takich warunkach na terenach lotniska, oddalonych od gęstej zabudowy i miejskich oaz ciepła, gromadzi się chłodniejsze i gęstsze powietrze. To właśnie te warunki sprawiają, że Pyrzowice stają się prawdziwym „mrozowiskiem”.

Warunki Idealne

Różnice w minimalnej temperaturze występują przede wszystkim w czasie bezwietrznej pogody i przy niewielkim zachmurzeniu. Wówczas, w okolicach lotniska, z dala od gęstej zabudowy i miejskich oaz ciepła, gromadzi się chłodniejsze (cięższe) powietrze. To informacja przekazywana przez Damiana Dąbrowskiego na portalu pogodadlaslaska.pl.

Wiatr jako Wybawienie

Jednak nie zawsze na lotnisku jest tak niesamowicie zimno. Według Damiana Dąbrowskiego, w przypadku umiarkowanego i silniejszego wiatru, nie obserwuje się lokalnych spadków temperatury na terenie lotniska. Wiatr bowiem powoduje mieszanie powietrza i wyrównanie temperatury.

Zainteresowanie Pasjonatów

To zjawisko nadal wzbudza zainteresowanie pasjonatów meteorologii. Mimo że Pyrzowice często utrzymują swój wątpliwy tytuł najzimniejszego miejsca w kraju, warto pamiętać, że jest to wynik procesów atmosferycznych. Dla miłośników niższych temperatur, to prawdziwe eldorado. Jednak tajemnica tej niesamowitej aury chłodzenia na lotnisku w Pyrzowicach wciąż pozostaje nieodkryta.

Polecane posty