Przyszłość Lotniska Chopina w Warszawie: Wartość terenów po likwidacji

Lotnisko Warszawa Chopina

Warto rozważyć, co zrobić z obszarem obecnego Lotniska Chopina w Warszawie, niezależnie od czasu, miejsca i skali budowy nowego lotniska pod Warszawą.

Sprawdź lotnisko chopina parking

Przyszłość Terenów Lotniska Chopina

W idealnym świecie, dyskusje na temat przyszłości 830-hektarowego terenu Lotniska Chopina powinny już dawno toczyć się wśród wszystkich zainteresowanych stron. W gronie interesariuszy znajdują się mieszkańcy, samorząd stolicy, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL), a wkrótce również spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i Wojsko Polskie.

Wpływ Nowego Lotniska na Losy Okęcia

Planowane nowe lotnisko w odległości około 40 km od Warszawy wpłynie na przyszłość Okęcia z kilku powodów. Zamknięcie Lotniska Chopina wymusi przede wszystkim finansowe założenia projektu nowego portu, który musi osiągnąć masę krytyczną, a ta będzie pochodzić z obecnego warszawskiego lotniska. Potencjał aglomeracji warszawskiej nie jest w stanie sprostać utrzymaniu kilku dużych portów lotniczych, jak ma to miejsce w przypadku Londynu. Wystarczy porównać liczbę mieszkańców Warszawy z liczbą mieszkańców Londynu oraz zamożność tych aglomeracji, aby zrozumieć, że region warszawski jest znacznie mniejszy i biedniejszy.

Ponadto, utrzymanie Okęcia jako lotniska komercyjnego postawiłoby LOT w niekorzystnej pozycji konkurencyjnej. Dostępność dla największych konkurentów narodowego przewoźnika w granicach największego polskiego miasta, podczas gdy rejsy LOT-u operowałyby 40 km dalej, wydaje się być przepisem na niepowodzenie. Niezależnie od opinii na temat polskiego przewoźnika, żadny rozsądny właściciel, w tym Skarb Państwa, nie powinien tworzyć warunków, które mogą zaszkodzić jego majątkowi.

Uciążliwość Lotniska Chopina dla Mieszkańców

Lotnisko Chopina stanowi uciążliwość dla mieszkańców okolicznych dzielnic, zwłaszcza Ursynowa i Ursusa. Argument, że lotnisko istniało wcześniej niż nowo wybudowane domy, może być skuteczny w sporach prawnych, ale faktem jest, że lotnisko nie jest przyjemnym sąsiadem. Oczywiście, uciążliwość dla jednych może być korzyścią dla innych, ponieważ blisko położone lotnisko ma swoje zalety. Niemniej jednak Okęcie osiągnie swoją maksymalną przepustowość nawet po przeprowadzeniu inwestycji, co prawdopodobnie nastąpi w ciągu kolejnych 15 lat. Dlatego warto już teraz rozważać przyszłość Lotniska Chopina.

Inspiracja z Pracy Magisterskiej

Wobec niechęci decydentów, zwłaszcza polityków, do szerszej dyskusji na temat przyszłości terenów po lotnisku we Włochach, temat ten powinien być podjęty przynajmniej przez aktywistów miejskich. Praca magisterska Patryka Babuli, która została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o lotnictwie organizowanym przez LOT, może stanowić cenny punkt wyjścia. „Zagospodarowanie terenu polotniskowego po likwidacji Lotniska Chopina w Warszawie” to tytuł opracowania, które Babula napisał na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Potencjał Terenów Lotniska Chopina

Materiał liczy ponad 100 stron i zawiera analizę terenów lotniskowych na świecie oraz przykłady ich adaptacji. Autor przytoczył przykłady Seestadt Aspern w Wiedniu, Tegel w Berlinie, Xuhui Runway Park w Szanghaju i Central Park w Denver. Wnioski z tej części pracy wskazują, że tereny lotniskowe mają ogromny potencjał do pełnienia nowych funkcji. Obszary takie jak Seestadt Aspern i Central Park uznawane są za wzory idealnych osiedli mieszkaniowych. Tegel i Xuhui Runway Park mają szansę stać się wizytówkami odpowiednio Berlina i Szanghaju. Tereny Lotniska Chopina posiadają podobny potencjał.

Wyzwania Cyklu Życia Infrastruktury Lotniskowej

Oprócz analizy potencjału terenów lotniskowych, praca Babuli skupia się na wyzwaniach cyklu życia infrastruktury lotniskowej. Pokazuje problemy związane z jej starzeniem się oraz powody poszukiwania nowych funkcji dla tych obszarów. Przykładem jest opuszczone lotnisko Ellinikon w Atenach, które pozostawało nieużywane przez prawie dwie dekady, zanim rozpoczęto na nim prace rewitalizacyjne.

Projekt Urbanistyczny Terenów Lotniska Chopina

W pracy Babuli znaleźć można inwentaryzację obecnego obszaru warszawskiego lotniska oraz analizy jego funkcji, zieleni, transportu, dostępności komunikacyjnej i mapy akustycznej okolicy. W końcowej części pracy autor przedstawia projekt urbanistyczny oraz korzyści wynikające z niego. „Udostępnienie obszaru o tak rozległej powierzchni pod zabudowę oznacza możliwość zaprojektowania zupełnie nowej dzielnicy miasta, wpływającej na całą aglomerację warszawską,” czytamy w rozdziale poświęconym projektowi. Babula uważa, że należy zachować liczne elementy, które przypominają o lotniczej historii tego obszaru.

Podsumowanie

Należy docenić, że losy terenów warszawskiego lotniska stały się inspiracją do napisania pracy magisterskiej. Przedstawiona koncepcja Babuli jest jedną z wielu możliwych wizji drugiego życia Lotniska Chopina. Można z nią zgadzać się lub nie, ale najważniejsze jest, że stanowi ona punkt wyjścia do niezbędnej dyskusji. Przyszłość Lotniska Chopina jest zagadnieniem istotnym, które może wpłynąć na inne dzielnice Warszawy. Dlatego warto teraz rozważać różne scenariusze i podejmować mądre decyzje, które przyczynią się do dalszego rozwoju stolicy.

Polecane posty