Nowa Bocznica Kolejowa do Katowickiego Lotniska – GTL Wdraża Wielki Projekt

Lotnisko Katowice Pyrzowice

Katowickie lotnisko w Pyrzowicach, znane również jako Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), ogłosiło ambitny plan budowy nowej bocznicy kolejowej wraz z kolejowym frontem rozładunkowym. Nowa infrastruktura będzie łączyć to lotnisko z linią kolejową 182, otwierając nowe możliwości transportu towarów i paliw.

Sprawdź lotnisko pyrzowice parking

Inwestycja Wspierana Środkami Europejskimi

GTL, zarządca lotniska w Katowicach, z radością informuje o pozyskaniu europejskiej dotacji na budowę multimodalnego węzła transportowego, który ma obsługiwać transport towarów i paliw za pomocą nowej bocznicy kolejowej, połączonej z odbudowywaną linią kolejową nr 182, łączącą Tarnowskie Góry z Zawierciem. Szacowany koszt tej strategicznej inwestycji wynosi aż 95 milionów złotych, a niemal połowa z tej kwoty zostanie sfinansowana ze środków europejskich.

Rozwój Obsługi Cargo

Artur Tomasik, prezes GTL, podkreśla wagę tej inwestycji, mówiąc: „To bardzo ważna inwestycja: jak widzimy, nasz port rozwija się w kierunku obsługi towarów bardzo dynamicznie. Przez ostatnie dwa lata zwiększyliśmy dwukrotnie poziom obsługi cargo w Pyrzowicach. Już dzisiaj to jest ponad 40 tysięcy ton rocznie. Stawiamy na ten segment rynku, dlatego też chcemy rozbudowywać infrastrukturę.”

Szczegóły Przetargu

GTL już ogłosił przetarg, który obejmuje następujące elementy:

  • Opracowanie projektu budowlanego, w tym projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz operatu wodnoprawnego, wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych.
  • Sporządzenie projektu technicznego, zawierającego przedmiar robot, przedmiar robót w układzie TER, kosztorys ofertowy, kosztorys inwestorski, kosztorys inwestorski w układzie TER, również z przeniesieniem autorskich praw majątkowych.
  • Uzyskanie ostatecznego zezwolenia na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego, w tym złożenie kompletnego wniosku o wydanie zezwolenia oraz uzyskanie ostatecznego zezwolenia na realizację inwestycji.

Termin składania ofert upływa 6 marca bieżącego roku. To znaczący krok naprzód w rozwoju transportu towarowego w regionie, a także możliwość dalszego rozwoju Katowickiego lotniska jako ważnego węzła logistycznego.

Polecane posty