Najzimniejsze Miejsce w Polsce: Tajemnica Katowice Airport w Pyrzowicach

Lotnisko Katowice Pyrzowice

Katowice Airport w Pyrzowicach znowu zdobywa tytuł najzimniejszego miejsca w Polsce. Dlaczego?

Sprawdź lotnisko katowice pyrzowice parking

Dominacja Katowice Airport nad Polskim Chłodem

Sezon letni w Polsce zawsze niesie ze sobą niespodzianki, ale jedną rzeczą, która pozostaje stała, jest niekwestionowana dominacja Katowice Airport w Pyrzowicach jako najzimniejszego miejsca w kraju. Co roku to lotnisko zdobywa miano „zastoiska chłodu”. Ciekawym jest fakt, że przyczyna tego zjawiska jest niezwykle prosta.

Biegun Zimna w Polsce – Pyrzowice

Znany śląski meteorolog Damian Dąbrowski, ceniony za precyzyjne prognozy pogody, nie pozostawia wątpliwości co do tego, że to właśnie Pyrzowice są obecnie najzimniejszym miejscem w Polsce. W trakcie porannych obserwacji dnia 6 września 2023 roku, Damian Dąbrowski podał informację na swoim profilu na Facebooku, że o godzinie 6:00 rano temperatura w Pyrzowicach wynosiła jedynie 7°C, podczas gdy mieszkańcy Zielonej Góry mogli cieszyć się przyjemnym ciepłem 19°C.

To już kolejny raz, kiedy lotnisko Katowice Airport zajmuje niechciane pierwsze miejsce w rankingu najzimniejszych miejsc w kraju. Przyczyna tego zjawiska jest zaskakująco prosta, jak wyjaśnia Damian Dąbrowski na swojej stronie internetowej, pogodadlaslaska.pl.

Dlaczego Pyrzowice Zawsze Są Tak Zimne?

To nietypowe zjawisko przeważnie występuje podczas pogody bezwietrznej i przy niewielkim zachmurzeniu. W takich warunkach w okolicach lotniska, oddalonych od gęstej zabudowy i miejskich wysp ciepła, osiada chłodniejsze i cięższe powietrze. To właśnie te warunki sprawiają, że Pyrzowice stają się prawdziwym „mrozowiskiem”.

Różnice w temperaturze minimalnej pojawiają się przede wszystkim w czasie pogody bezwietrznej i przy niewielkim zachmurzeniu. Wtedy w okolicach lotniska, z dala od gęstej zabudowy i miejskich „wysp ciepła”, gromadzi się chłodniejsze (i cięższe) powietrze – informuje Damian Dąbrowski na portalu pogodadlaslaska.pl.

Wiatr Jako „Wyrównywacz Temperatury”

Warto jednak dodać, że nie zawsze na lotnisku jest tak zimno. Jak tłumaczy Damian Dąbrowski, przy umiarkowanym i silniejszym wietrze nie obserwuje się lokalnych spadków temperatury na tym terenie. Wiatr bowiem powoduje wymieszanie się powietrza i wyrównanie temperatury.

To zjawisko nadal fascynuje pasjonatów meteorologii. Choć Pyrzowice regularnie utrzymują swój wątpliwy tytuł najzimniejszego miejsca w kraju, warto pamiętać, że jest to wynik skomplikowanych procesów atmosferycznych. Dla miłośników niższych temperatur jest to prawdziwe eldorado, gdzie można poczuć prawdziwą zimową aurę, nie wyjeżdżając poza granice kraju.

Polecane posty