Ostatni Skok PiS-u: Plany Likwidacji Lotniska Chopina

Lotnisko Warszawa Chopina

Wysoko wykwalifikowani posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński przeprowadzili ostatnią kontrolę parlamentarną, która miała na celu wyjawienie „ostatniego ruchu PiS-u”. Ten ruch, konkretnie mówiąc, miał dotyczyć likwidacji Lotniska Chopina i sprzedaży przylegających do niego gruntów. Marcin Horała stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.

Sprawdź parking lotnisko chopina cena

Nie ma wątpliwości, że plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada zakończenie komercyjnej działalności Lotniska Chopina. Za nieco ponad dziesięć lat, główna inwestycja rządu ma obsługiwać ponad czterdzieści milionów pasażerów rocznie, całkowicie przejmując funkcje stołecznego Okęcia. Kontrola przeprowadzona przez Koalicję Obywatelską doprowadziła Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego do decyzji Stałego Komitetu RM z dnia 25 maja 2023 roku, która przewiduje likwidację Lotniska Chopina i rozpoczęcie działalności Centralnego Portu Komunikacyjnego.

  • Nikt nie zapytał mieszkańców czteromilionowej aglomeracji warszawskiej ani innych mieszkańców Polski o ich zdanie w tej sprawie – twierdzą posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Podczas kontroli parlamentarnej udało się ustalić, że teren Lotniska Chopina stopniowo przechodzi z rąk Skarbu Państwa na rzecz Portów Lotniczych, a następnie na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kolejnym krokiem jest utworzenie specjalnej spółki celowej.

  • Ta spółka celowa ma służyć do upłynnienia wszystkich tych nieruchomości na rzecz inwestora – wyjaśnił Michał Szczerba.

Okazało się, że już w pierwszych miesiącach tego roku grunt Skarbu Państwa o wartości przeszło trzech miliardów złotych został przekazany Portom Lotniczym, co potwierdza stopniowe realizowanie planów rządu, co odkryli posłowie. Szacuje się, że teren Lotniska Chopina o powierzchni przeszło sześciuset hektarów w bezpośrednim sąsiedztwie miasta może być wart nawet dziesięć miliardów złotych.

Marcin Horała nazwał kontrolę parlamentarną przeprowadzoną przez Koalicję Obywatelską dezinformacją, jednocześnie oskarżając Platformę Obywatelską o rzekomy zamiar sprzedania terenów Lotniska Chopina w 2010 roku za kwotę jednego miliarda euro. Pełnomocnik Centralnego Portu Komunikacyjnego podkreślił, że nie podjęto żadnej decyzji o likwidacji Lotniska Chopina, a decyzja Stałego Komitetu RM dotyczyła jedynie przeniesienia ruchu komercyjnego do powstającego Portu Solidarność. Ponadto Marcin Horała zagwarantował, że przeniesienie gruntów do spółki państwowej jest zabezpieczone ustawowym zakazem prywatyzacji.

Polecane posty