Nowoczesny System Antydronowy na Lotnisku Chopina – Bezpieczeństwo w Powietrzu

Lotnisko Warszawa Chopina

W świetle ostatnich wydarzeń związanych z użyciem dronów, Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL) przyspieszają proces wdrożenia nowoczesnego systemu detekcji aktywności bezzałogowych statków powietrznych na obszarze Lotniska Chopina oraz jego najbliższym otoczeniu.

Sprawdź parking raszyn

Współpraca z Polską Firmą Advanced Protection Systems S.A. (APS)

Od dłuższego czasu PPL eksplorowało możliwości rynkowe i prowadziło rozmowy zarówno z rodzimymi, jak i zagranicznymi dostawcami rozwiązań antydronowych. W wyniku gruntownych analiz, Polskie Porty Lotnicze postanowiły zawrzeć strategiczną współpracę z polską firmą Advanced Protection Systems S.A. (APS). APS to renomowany dostawca zaawansowanych i sprawdzonych systemów antydronowych. Obecnie APS dostarcza swoje rozwiązania dla Sił Zbrojnych RP, w tym innowacyjny system o nazwie Sky Control (SKYctrl). Sky Control jest obecnie jedynym na świecie systemem, który wykorzystuje jednocześnie sensor radarowy 3D MIMO, akustyczny, wizyjny i radiowy do detekcji bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To kompleksowe rozwiązanie umożliwia skuteczną identyfikację i unieszkodliwienie wszystkich obiektów typu LSS (Low – Slow – Small), czyli dronów wykorzystywanych zarówno w celach komercyjnych, profesjonalnych, jak i przemysłowych. System Sky Control działa przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych.

Łatwość Użytkowania i Zaawansowane Oprogramowanie

Rozwiązania antydronowe od APS charakteryzują się prostotą montażu, demontażu i obsługi. Zaawansowane oprogramowanie systemu umożliwia dokładną identyfikację zbliżających się obiektów, umożliwiając odróżnienie samolotów, ptaków i dronów. Co ważne, oprogramowanie pozwala również na dodanie drona do tzw. „białej listy”, co oznacza, że dron ma zgodę na wykonywanie lotów w określonej strefie. System jest również wyposażony w tzw. jammer, czyli urządzenie służące do neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych. Wprowadzenie systemu APS na Lotnisku Chopina planowane jest na czerwiec – informuje Anna Dermont, rzecznik PPL.

APS – Polski Lider w Technologii Antydronowej

APS, mający siedzibę w Gdyni, jest obecnie światowym liderem w dziedzinie technologii antydronowych, zwłaszcza wyspecjalizowanych radarów 3D MIMO do detekcji, śledzenia i klasyfikacji BSP. Ich technologie znalazły zastosowanie w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy, Ukraina), na Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA) oraz w Azji (Korea Południowa, Singapur, Indie). Odbiorcami tych zaawansowanych rozwiązań są służby mundurowe, wojsko oraz zarządzający infrastrukturą krytyczną.

Dzięki współpracy z APS, Polskie Porty Lotnicze S.A. skutecznie podnoszą poziom bezpieczeństwa na Lotnisku Chopina, tworząc innowacyjny system detekcji i neutralizacji dronów. To ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa na lotnisku oraz ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony bezzałogowych statków powietrznych.

Polecane posty