Pociągi na Lotnisko Pyrzowice: Nowa Era w Transporcie Lotniskowym

Lotnisko Katowice Pyrzowice

W grudniu ruszą pierwsze pociągi na lotnisko w Pyrzowicach, co zapowiada się jako przełom w dostępie do tego ważnego hubu lotniczego. Jednak, jak się okazuje, nowość ta nie jest pozbawiona pewnych kontrowersji. Dlaczego? Czytaj dalej, by poznać szczegóły.

Sprawdź parking na lotnisku pyrzowice

Nowa Opcja Dla Pasażerów

Pierwsze pociągi do Pyrzowic mają ruszyć już w grudniu tego roku. To wielkie wydarzenie, bowiem do tej pory na miejsce można było docierać głównie własnymi samochodami, prywatnymi przewoźnikami, bądź taksówkami. Cały proces często był drogi i czasochłonny. Niebawem wiele ma się zmienić, sporo mówi się jednak o wadach całego projektu.

Pociągi na Lotnisko w Pyrzowicach: W Czym Tkwi Haczyk?

Z pozoru mowa o świetnej informacji dla pasażerów – w końcu kto nie chciałby dotrzeć na lotnisko szybką i bezproblemową koleją? Okazuje się jednak, że nadchodząca nowość jest pełna zaskoczeń. Pociągi, które już w grudniu ruszą do Pyrzowic, nie uwzględniają trasy z… Katowic. To, co mogłoby się wydawać kluczową i podstawową opcją, zostało zupełnie pominięte.

Pozytywnym faktem jest, że od niedawna turyści mogą korzystać z tańszych autobusów z centrum na lotnisko – te kosztują około 6 zł i kursują co pół godziny. Pociągi miały być jednak ciekawą i pomocną alternatywą. Sprawa wydaje się o tyle kontrowersyjna, że początkowo głośno zapowiadano połączenie kolejowe z Katowic i specjalnie dla niego remontowano linię kolejową nr 182, co pochłonęło 660 mln zł. Teraz sprawa ucichła, a o połączeniu nie ma mowy.

Pociągi do Pyrzowic: To Stąd Pojedziemy

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił, że pierwsze pociągi na katowickie lotnisko pojadą z Częstochowy i Tarnowskich Gór. Po drodze skorzystamy również z przystanku w Zawierciu. Cały przetarg obejmuje bowiem odcinek Częstochowa – Zawiercie – Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice – Tarnowskie Góry.

Nowa komunikacja będzie kursować 10 razy dziennie z każdego z wyżej wymienionych miast, z czego z Częstochowy pierwszy pociąg wyjedzie już 15 minut po północy, a ostatni o 21:14, zaś z Tarnowskich Gór najwcześniej o 2:15, a najpóźniej o 23:58.

Wygoda i Komfort

Pasażerowie znajdą w składach aż 150 miejsc siedzących i będą poruszać się wagonami nie starszymi niż z 2015 roku. Na miejscu znajdziemy też miejsca dla rowerów, klimatyzację i ogrzewanie czy monitoring. Na ten moment nieznane są jeszcze ceny biletów, natomiast wiadomo, że mają być tańsze niż autobus.

Podsumowanie

O tym, jak ważne są podobne inwestycje, świadczy wiele działań, które stale poprawiają obecną sytuację komunikacyjną w kwestii połączeń z lotniskami. Jednym z udogodnień mają być pociągi z Warszawy do lotniska w Modlinie, które poprowadzą bezpośrednio do portu.

Dzięki nowej linii kolejowej do Pyrzowic pasażerowie będą mieli szansę na wygodniejsze i bardziej ekologiczne podróże. Niemniej jednak, kontrowersje wokół braku połączenia z Katowicami pozostają nierozwiązane i stanowią istotny punkt do przemyślenia dla projektantów przyszłych rozwiązań transportowych na terenie Śląska.

Polecane posty