Przyszłość Lotniska Chopina: Ekspert Opowiada o Cennych Terenach

Lotnisko Warszawa Okęcie

Politycy Koalicji Obywatelskiej, Michał Szczerba i Dariusz Joński, sugerują, że rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważa zamknięcie Warszawskiego Lotniska Chopina i ewentualną sprzedaż obszarów, na których lotnisko się obecnie znajduje. W rozmowie z Business Insider ekspert ds. nieruchomości podkreśla, że te tereny są niezwykle cenne.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, nie ma wątpliwości, że obszar Warszawskiego Lotniska Chopina jest jednym z najbardziej cennych gruntów w stolicy pod względem inwestycyjnym.

Sprawdź parking 24 lotnisko okęcie

Wyjątkowa Lokalizacja

Turek zauważa, że rzadko kiedy pojawia się tak rozległy teren, który jest jednocześnie tak dobrze skomunikowany z centrum miasta.

Potencjał Inwestycyjny

Zgodnie z jego słowami, jeśli ten projekt zostałby zrealizowany, teren ten miałby potencjał do stania się czymś więcej niż tylko przestrzenią magazynową.

Rynek Nieruchomości

Biorąc pod uwagę strukturę rynku nieruchomości w Warszawie, mieszkania mogłyby stanowić główny element tej inwestycji. To miejsce miałoby ogromny potencjał jako atrakcyjny grunt pod inwestycje mieszkalne. Turek zwraca uwagę na to, że obok lotniska istnieje już ogromne osiedle przy tzw. Mordorze w Służewcu. Lokalizacja Lotniska Chopina jest równie atrakcyjna, ponieważ jest dobrze skomunikowana – tramwaje i pociągi już teraz docierają tam szybko. Po mieszkania, handel i usługi prawdopodobnie byłyby kolejnymi sektorami inwestycji. Turek podkreśla, że nie byłoby to drugie „miasteczko Wilanów,” które na początku miało ograniczony dostęp do wielu usług. Lotnisko jest obecnie częściowo otoczone miejską tkanką, co zwiększa jego wartość.

Wyzwanie Dla Urbanistów i Architektów

Według Turka, taka inwestycja stanowiłaby znaczne wyzwanie dla urbanistów i architektów ze względu na niespotykane dotąd możliwości zagospodarowania tak dużego, doskonale skomunikowanego terenu w centrum miasta.

Szacowana Wartość

W trakcie konferencji Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego, posłowie wspomnieli, że według analiz, sprzedaż gruntów obecnego lotniska mogłaby przynieść około 5 miliardów złotych. Ta kwota została podana przez Instytut Sobieskiego w swoim raporcie z 2017 roku, opierając się na analizie przeprowadzonej na zlecenie ministerstwa infrastruktury siedem lat wcześniej.

Ryzyko i Niepewność

Turek podkreśla, że obecnie trudno jest precyzyjnie oszacować wartość tych gruntów. Nawet jeśli doszłoby do sprzedaży terenów obecnego lotniska, proces ten zajmie wiele lat, co może wpłynąć na zmianę cen – przeważnie wzrost. Mówienie o konkretnej kwocie jest więc obecnie ryzykowne, ale na pewno byłaby to ogromna suma.

Wniosek jest taki, że przyszłość terenów obecnego Warszawskiego Lotniska Chopina pozostaje tematem dyskusji i analiz. Jednak potencjał tych gruntów pod względem inwestycyjnym jest ogromny i przyciąga uwagę zarówno polityków, jak i ekspertów ds. nieruchomości.

Polecane posty