Przyszłość Lotniska Chopina
Czy czekają nas zmiany na Lotnisku Chopina w Warszawie? Według doniesień medialnych, największy port lotniczy w Polsce może być zagrożony zamknięciem po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Kwestią przyszłości Lotniska Chopina zajęło się Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Sprawdź parking 42 lotnisko okęcie
Lotnisko Chopina – Polski Gigant
Lotnisko Chopina w Warszawie to niekwestionowany lider wśród polskich portów lotniczych. Tylko w 2022 roku obsłużyło prawie 14,5 miliona pasażerów. Miesiącem, który okazał się najlepszy, był lipiec, z blisko 1,7 milionem podróżnych przeszukujących kontrolę bezpieczeństwa. Luty natomiast zanotował najmniejszą liczbę pasażerów – nieco mniej niż 600 tysięcy.
Warto zaznaczyć, że obecne wyniki sugerują, że rekordy z poprzednich lat mogą zostać pobite. Przedstawiciele stołecznego portu informują, że w pierwszej połowie 2023 roku odprawiono ponad 8,34 miliona pasażerów, co oznacza wzrost o prawie 2% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku, który był rekordowy. Wówczas skorzystało z Lotniska Warszawskiego prawie 18,9 miliona podróżujących.
Anna Dermont, rzeczniczka warszawskiego lotniska, podkreśla, że osiągnięcie tak dobrych wskaźników punktualności jest powodem do dumy. To efekt codziennej pracy pracowników lotniska, którzy starają się zapewnić pasażerom jak największy komfort podróży. Dzięki temu ruch na lotnisku odbywa się płynnie, co przekłada się na punktualność operacji lotniczych.
Popularne Połączenia
Podobnie jak w minionych miesiącach, również w bieżącym roku największą popularnością wśród podróżujących cieszą się połączenia do takich miast jak Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj. Jeśli chodzi o loty czarterowe, na czele rankingu znalazły się turecka Antalya, egipskie Hurghada i Marsa oraz greckie Heraklion i Rodos.
Czarne Chmury nad Lotniskiem Chopina
Mimo doskonałych wyników, nad przyszłością Lotniska Chopina zbierają się ciemne chmury. W mediach pojawiła się informacja, że największy polski port lotniczy może zostać zamknięty. Dlaczego?
Czy Lotnisko Chopina Zostanie Zamknięte?
„Lotnisko Chopina w Warszawie zostanie zamknięte” – taka informacja trafiła na czołówki portali i okładki dzienników, wywołując ogromne poruszenie wśród pasażerów.
Według medialnych doniesień, otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), zaplanowane na przełom 2027 i 2028 roku, miało oznaczać koniec dla stołecznego portu i rezygnację z ruchu cywilnego. Branżowe serwisy internetowe powoływały się na rządowy projekt dotyczący strategii rozwoju branży lotniczej w Polsce.
Decyzja Ministerstwa
Decyzja w tej sprawie zapadła 25 maja 2023 roku, kiedy Stały Komitet Rady Ministrów podjął decyzję w sprawie rozstrzygnięcia sporu między Ministrem Infrastruktury a Pełnomocnikiem Rządu RP ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokument zatytułowany „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 roku (z perspektywą do 2024 roku)” brzmi jednoznacznie.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że Lotnisku Chopina nie grozi zamknięcie. Plan zakłada jedynie przeniesienie znacznej części lotów po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W komunikacie resortu czytamy: „W projekcie rządowej strategii dla branży lotniczej nie ma decyzji rządu o zamknięciu Lotniska Chopina w Warszawie”.
Przyszłość CPK
Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy w kraju, planowane jest na przełom 2027 i 2028 roku. Megalotnisko będzie położone niespełna 40 km na zachód od Warszawy, a dojazd zajmie zaledwie kwadrans z Dworca Centralnego.
Na początku lipca zaprezentowano nowe wizualizacje CPK, za które odpowiedzialne było brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold. Głównym celem projektu jest stworzenie wspólnej przestrzeni przesiadkowej dla pasażerów lotniska oraz dworca kolejowego i autobusowego.
Grant Brooker, Head of Studio w Foster + Partners, podkreśla, że łącząc trzy rodzaje transportu w jednym miejscu, CPK stanie się częścią krajowego systemu Kolei Dużych Prędkości. Ma to całkowicie zmienić sposób podróżowania po Polsce i stanowić nową bramę do Europy i reszty świata.