Rekordowe Wyniki Ruchu Pasażerskiego na Lotnisku Poznań Ławica w 2021 roku

Lotnisko Poznań Ławica

Dynamiczny Wzrost Ruchu Pasażerskiego

W ubiegłym roku Port Lotniczy Poznań Ławica osiągnął imponujące wyniki przewozowe, które dowodzą rosnącej popularności tego lotniska. W całym 2021 roku przez Ławicę przewinęło się ponad milion pasażerów, co oznacza wzrost o 60 proc. w porównaniu do 2020 roku. To również imponujące osiągnięcie, ponieważ sięga aż 44 proc. poziomu zarejestrowanego w rekordowym roku 2019, przed erą pandemii. Jakie czynniki przyczyniły się do tego sukcesu?

Sprawdź ławica parking

Wprowadzenie Certyfikatów Szczepień

Znaczącym czynnikiem, który wpłynął na wzrost liczby podróżujących, był wprowadzony w drugiej połowie roku unijny certyfikat szczepień. Ten dokument znacząco ułatwił przemieszczanie się pasażerów w obrębie Unii Europejskiej, co zachęciło wielu do korzystania z lotniska w Poznaniu. W grudniu ubiegłego roku wskaźnik odbudowy ruchu pasażerskiego sięgnął już imponującego poziomu 70 proc. w porównaniu do roku 2019.

Dominacja Ruchu Niskokosztowego

Interesującym trendem jest również fakt, że blisko połowa podróżnych, którzy skorzystali z usług Portu Lotniczego Poznań w minionym roku, wybrała loty w ramach ruchu niskokosztowego. To dowodzi rosnącej popularności tanich linii lotniczych. Natomiast nieco ponad 150 tysięcy pasażerów wybrało tradycyjnych przewoźników, a kolejnych 385 tysięcy skorzystało z samolotów czarterowych.

Wzrost Operacji Lotniczych

W ubiegłym roku odnotowano niespełna 3 tysiące startów i lądowań, co stanowi wzrost o 9,5 proc. w porównaniu do dwóch lat wcześniej. Ruch towarowy również zwiększył się, a liczba przewiezionych towarów wyniosła 22 tysiące ton.

Nowe Połączenia Czarterowe

Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń na lotnisku Poznań Ławica w minionym roku było uruchomienie bezpośrednich połączeń czarterowych na Dominikanę i do Meksyku. Te trasy były obsługiwane przez samoloty Boeing 787 Dreamliner należące do Polskich Linii Lotniczych LOT. Dodatkowo, pasażerowie mieli do wyboru 74 inne kierunki turystyczne i biznesowe. Najwięcej podróżnych odleciało do Londynu Stansted (46 tysięcy) i Luton (42 tysiące), a trzecie miejsce zajął Dublin (39 tysięcy). Ogromną popularnością cieszyło się również połączenie czarterowe do tureckiej Antalyi, które wybrało aż 100 tysięcy turystów, co stanowiło prawie jedną dziesiątą wszystkich pasażerów, którzy w ubiegłym roku korzystali z Poznania.

Obiecujący Początek 2022 roku

Port Lotniczy im. Henryka Wieniawskiego z pewnością ma powody do optymizmu na przyszłość. Tylko w styczniu bieżącego roku skorzystało z oferty lotniska ponad 76 tysięcy podróżnych, co stanowi imponujący wzrost o 662 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. To obiecujący sygnał na nadchodzący rok.

W rezultacie, Port Lotniczy Poznań Ławica ma pełne prawo być dumny z osiągniętych wyników i nadzieję na równie udane lata przodu.

Polecane posty