Stawiamy na Polskie Lotnisko Chopina: Czy Likwidacja Jest Faktem?

Lotnisko Warszawa Okęcie

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje sprzedaż terenów Lotniska Chopina zaraz po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Jednak minister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, stanowczo zaprzeczył tym spekulacjom, podkreślając, że nie ma takich planów.

Sprawdź najtańszy parking okęcie

Stanowisko Posłów Koalicji Obywatelskiej

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej na spotkaniu w Olsztynie podczas Campusu Polska Przyszłości wyrazili obawy co do przyszłości Lotniska Chopina. Określili to jako „ostatni skok PiS-u na klejnot w koronie naszego majątku narodowego” i sugerowali, że rząd planuje likwidację i wyprzedaż tego strategicznego obszaru.

Odpowiedź Pełnomocnika Rządu ds. CPK

Pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała, zareagował na te oskarżenia na platformie X (dawniej Twitter). Wyraził przekonanie, że posłowie Szczerba i Joński „albo kłamią w żywe oczy albo nie umieją czytać ze zrozumieniem”.

Horała wyjaśnił, że nie ma żadnej decyzji o likwidacji Lotniska Chopina, a decyzja Stałego Komitetu Rady Ministrów z dnia 25 maja 2023 roku dotyczy jedynie przeniesienia głównego ruchu komercyjnego. Podkreślił również, że nie istnieją plany sprzedaży gruntów pod Lotniskiem Chopina.

Zakaz Prywatyzacji Lotniska

Minister Horała wskazał na artykuł 12 ustęp 6. Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK, który jasno stanowi, że „spółka Państwowej Porty Lotnicze i jej udziały nie mogą być sprzedane podmiotom innym niż państwowe”. To zabezpieczenie prawne uniemożliwia prywatyzację lotniska.

Horała przypomniał również, że plan sprzedaży gruntów Lotniska Chopina pojawił się za rządów Platformy Obywatelskiej w 2010 roku.

Likwidacja Lotniska Okęcie

Posłowie KO twierdzą, że w ramach likwidacji Lotniska Chopina ma powstać spółka celowa, która ma zarządzać obszarem ponad 600 hektarów, przygotowując działki do wyprzedaży i szukając inwestorów. Decyzja o likwidacji Lotniska Okęcie i wyprzedaży gruntów została podjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów 25 maja.

Podsumowanie

Kontrowersje wokół przyszłości Lotniska Chopina budzą wiele pytań. Minister Horała stanowczo zaprzecza planom likwidacji i sprzedaży, przywołując obowiązujące przepisy zakazujące prywatyzacji. Jednak posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że istnieje realne ryzyko utraty cywilnego lotniska w Warszawie. Czas pokaże, jaka będzie przyszłość tego strategicznego miejsca dla Polski.

Polecane posty