Bezpośrednie połączenie kolejowe z Lublina do lotniska w Lublinie zostaje zastąpione autobusami miejskimi

Lotnisko Lublin Świdnik

W dniu 7 listopada br. pasażerowie, podróżujący z portu lotniczego w Lublinie, niestety nie będą mieli możliwości dojazdu koleją. Z lotniskowego rozkładu jazdy znikają wszystkie kursy kolejowe, które były realizowane przez Przewozy Regionalne na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Sprawdź lotnisko lublin parking

Inwestycja w komfort podróży

Lokalne władze postanowiły podjąć działania, aby zapewnić podróżnym wygodny i szybki transport do lotniska. W Lublinie zostanie wybudowany specjalny tor umożliwiający przejazd z centrum miasta do Świdnika, praktycznie pod sam terminal, w zaledwie kilkanaście minut. Do tej pory Przewozy Regionalne oferowały trzy kursy każdego dnia od poniedziałku do soboty, o godzinach 4:20, 20:05 oraz 23:30. W niedziele realizowano dwie rotacje dziennie, głównie wieczorem. Cała ta inwestycja, mająca na celu poprawę dostępu do lotniska, kosztowała ponad 27 mln złotych.

Koniec bezpośrednich połączeń kolejowych

Według informacji „Dziennika Wschodniego,” od 7 listopada br. bezpośrednie połączenie kolejowe z Lublina do terminalu lotniskowego w Świdniku zostanie ostatecznie wykreślone z rozkładu jazdy kolejowego. Jedną z głównych przyczyn likwidacji tych kursów jest niewielkie zainteresowanie pasażerów tą formą transportu.

Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa, wyjaśnia: „Aktualnie analizujemy możliwość zamówienia tych pociągów na kolejny rozkład jazdy. Decyzja zostanie podjęta między innymi w oparciu o sytuację epidemiczną, która ma istotny wpływ na ilość połączeń lotniczych.”

Autokary jako alternatywa

Od teraz jedynym środkiem transportu publicznego umożliwiającym dojazd z Lublina na lokalne lotnisko będą autobusy miejskie. Godziny kursów autobusowych nie będą zależne od godzin startów i lądowań w Świdniku. Warto jednak zaznaczyć, że choć autobusowa linia 5 obejmuje terminal lotniskowy, jej główną funkcją jest codzienna obsługa mieszkańców podróżujących do pracy i szkoły.

Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie podkreśla: „We wszystkie dni robocze autobusy kursują według jednakowego rozkładu, z kolei godziny odlotów i przylotów niekiedy są różne dla poszczególnych dni tygodnia. Ponadto liczba i godziny operacji lotniczych mogą się zmieniać co najmniej kilka razy w ciągu roku, a w dobie pandemii koronawirusa decyzje o zmianach w rozkładach lotów podejmowane są znacznie częściej.”

Podsumowanie

Choć bezpośrednie połączenia kolejowe do lotniska znikają z Lublina, lokalne władze dokładają starań, aby zapewnić pasażerom wygodny transport. Teraz autobusy miejskie stanowią główną alternatywę, a ich kursy będą dostosowywane do zmieniających się potrzeb podróżnych. Warto śledzić nowe zmiany w transporcie publicznym i dostosować się do nich, aby podróże do lotniska nadal były komfortowe i sprawnie zorganizowane.

Polecane posty