Rewolucja w Zarządzie Portu Lotniczego we Wrocławiu: Co stoi za próbą odwołania prezesa?

Lotnisko Wrocław Strachowice

Tło sytuacji

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz marszałek dolnośląskiego sejmiku wojewódzkiego zdecydowali się na działanie, które wstrząśnie światem lotnictwa. Chcą odwołać Dariusza Kusia, prezesa zarządu lotniska we Wrocławiu. To doniosła informacja, która obiegła Dolny Śląsk. Dlaczego zdecydowano się na tak drastyczny krok?

Sprawdź lotnisko wroclaw parking

O co toczy się spór?

Miasto Wrocław, posiadając ponad 49 procent akcji, jest jednym z właścicieli spółki Port Lotniczy Wrocław. Niemniej jednak, to Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) oraz województwo dolnośląskie posiadają większość akcji i tym samym klucz do wprowadzenia zmian w zarządzie firmy. To właśnie te dwie instytucje postanowiły wystąpić z inicjatywą odwołania prezesa.

Aktualnie nieznane są szczegóły, które skłoniły akcjonariuszy do podjęcia takiej decyzji. Port Lotniczy we Wrocławiu jest jednym z nielicznych lotnisk, które jeszcze nie opublikowały sprawozdania finansowego za rok 2021, co może budzić pewne kontrowersje i wątpliwości.

Planowane wydarzenia

Miasto Wrocław planowało zorganizować konferencję prasową na godzinę 11:00 dnia 28 września, aby oficjalnie ogłosić próbę odwołania Dariusza Kusia. Jednakże, konferencja ta została odwołana w ostatniej chwili. Teraz prezydent stolicy Dolnego Śląska czeka na wynik nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki Port Lotniczy Wrocław, które odbędzie się 29 września o godzinie 12:00.

Stanowisko Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”

Anna Dermont, rzeczniczka PPL, wyjaśniła stanowisko przedsiębiorstwa w tej sprawie. „Województwo dolnośląskie, jako jeden z akcjonariuszy Portu Lotniczego Wrocław, wystąpiło z inicjatywą zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy portu, wydarzenie zostało zaplanowane na 29 września. Jednym z punktów walnego zgromadzenia ma być podjęcie uchwały dotyczącej odwołania członków zarządu. PPL, które jest mniejszościowym udziałowcem, przychyliło się do wniosku o zwołanie zgromadzenia, ponieważ w opinii PPL konieczne jest uporządkowanie sytuacji związanej z wygasaniem kadencji członków zarządu. Celem nadrzędnym aktualnie jest uregulowanie tych kwestii, aby zapewnić właściwe zarządzanie portu” – powiedziała Dermont.

Podsumowanie

Sytuacja wokół odwołania prezesa Portu Lotniczego we Wrocławiu jest nadal trudna do zrozumienia. Warto jednak śledzić rozwój wydarzeń, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie tego strategicznego obiektu na Dolnym Śląsku. Będziemy czekać na wyniki nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które odbędzie się już niebawem.

Polecane posty