Kraków Airport – Nowa Płyta Postojowa Dla Samolotów

Lotnisko Kraków Balice

Kraków Airport kontynuuje swoją ekspansję, rozbudowując swoje możliwości. Największe regionalne lotnisko w Polsce, czyli Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, właśnie wprowadziło do użytku pierwszy fragment nowej płyty postojowej dla samolotów. Ta inwestycja jest krokiem naprzód w zwiększaniu przepustowości i komfortu obsługi pasażerów. Oto więcej szczegółów na ten temat.

Sprawdź parking krakow airport

Nowa Płyta Postojowa – Kluczowa Inwestycja

Rozbudowa płyty postojowej dla samolotów jest jednym z kluczowych przedsięwzięć realizowanych na lotnisku Kraków-Balice. Obecnie dostępnych jest sześć stanowisk postojowych na nowo wykonanej płycie, która znajduje się po zachodniej stronie strefy Airside. To jednak dopiero początek, ponieważ docelowo nowa płyta będzie mogła pomieścić imponującą liczbę 15 średnich maszyn kodu C, do których należą popularne samoloty takie jak Boeing B737 czy Airbus A320.

Postęp Prac i Realizacja

Prace nad nową płytą postojową rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku, a ich realizację powierzyliśmy renomowanej firmie Max Boegl Polska z Wrocławia. Wartość całej inwestycji na lotnisku Kraków-Balice wynosi blisko 134 miliony złotych. Obejmuje ona nie tylko budowę nowego fragmentu płaszczyzny postojowej, ale także modernizację infrastruktury towarzyszącej, włączając w to kanalizację deszczową, sieć wodociągową, sieć przeciwwybuchową, maszty oświetleniowe, oświetlenie nawigacyjne, sieć telekomunikacyjną oraz oznakowanie pionowe i poziome. Ponadto, przewidziane są zmiany w układzie dróg kołowania i stanowisk postojowych na płycie.

Realizacja inwestycji będzie prowadzona etapowo, dostosowując się do aktualnego zapotrzebowania na miejsca postojowe oraz prognozowanego ruchu pasażerskiego. Niestety, dynamiczny wzrost ruchu został zahamowany przez pandemię, co wpłynęło na harmonogram prac.

Planowane Korzyści

Natalia Vince, rzeczniczka prasowa Kraków Airport, wyjaśniła, że dzięki nowej części płyty postojowej, lotnisko w Balicach może już teraz zaoferować sześć nowych stanowisk postojowych. Jednak zmiany w organizacji ruchu związane z pracami w kolejnym etapie rozbudowy wymusiły czasowe zamknięcie trzech wcześniej istniejących stanowisk. To oznacza, że w sezonie letnim 2023 Kraków Airport będzie miał trzy dodatkowe stanowiska postojowe kodu C.

Zakończenie robót i oddanie całości nawierzchni do operacyjnego użytkowania przewiduje się w pierwszym kwartale 2024 roku. Po zakończeniu wszystkich prac rozbudowy płaszczyzny, Kraków Airport zyska aż 15 nowych stanowisk postojowych dla samolotów kodu C.

Przyszłość Kraków Balice

Kraków Balice ma ambitne plany na przyszłość. W ciągu kolejnych pięciu lat, do 2028 roku, planowane jest zainwestowanie około 1,5 miliarda złotych na rozwój infrastruktury lotniska. W planach znajduje się rozbudowa terminala, płyty postojowej dla samolotów, nowego terminalu cargo, wielopoziomowego parkingu oraz budowy nowego pasa startowego o długości 2,8 km. Dzięki tym inwestycjom, lotnisko będzie mogło obsłużyć około 12 milionów pasażerów rocznie.

Finansowanie planowanych inwestycji ma pochodzić zarówno ze środków własnych, jak i emisji obligacji. Istnieje także możliwość skorzystania ze środków unijnych.

Oczekiwania Dotyczące Ruchu

Szacunki dotyczące przyszłego ruchu na lotnisku sugerują, że dopiero w 2025 roku uda się osiągnąć poziom z roku 2019, kiedy to odprawiono około 8,2 miliona pasażerów.

Kraków-Balice, Międzynarodowy Port Lotniczy, to drugie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotnisko w Polsce i największe lotnisko regionalne. W 2022 roku obsłużyło ono blisko 7,4 miliona pasażerów, co było drugim najlepszym wynikiem w historii lotniska. Rekord na poziomie 8,4 miliona podróżnych ustanowiono w ostatnim roku przed pandemią, czyli w 2019 roku.

Obecnie, w letnim rozkładzie lotów, przewoźnicy oferują łącznie 144 połączenia, w tym dziewięć nowych tras, do 106 miast w 33 krajach.

Widać wyraźnie, że Kraków Airport konsekwentnie dąży do zwiększenia swojej roli i znaczenia jako regionalne centrum lotnicze. Inwestycje w nową płytę postojową są tylko jednym z wielu kroków w tym kierunku.

Polecane posty