Nowy terminal cargo zrewolucjonizuje Kraków Airport

Lotnisko Kraków Balice

Budowa świeżego terminala cargo jest ogromną inwestycją w przyszłość krakowskiego lotniska – podkreśla minister Andrzej Adamczyk podczas uroczystego podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego tego nowego obiektu.

Sprawdź parking balice kraków

Kraków Airport – Kluczowy czynnik rozwoju regionu

Adamczyk podkreśla, że Kraków Airport stale rośnie i odgrywa istotną rolę w rozwoju całego regionu. Ponadto, ze względu na swoje funkcje wojskowe, zapewnia także duże poczucie bezpieczeństwa.

Nowy terminal cargo – nowa lokalizacja, nowe możliwości

Minister Adamczyk zaznacza, że nowy terminal cargo zostanie zlokalizowany w zupełnie nowym miejscu, co umożliwi rozbudowę terminala pasażerskiego oraz zwiększenie jego przepustowości.

Rekordowa ilość pasażerów

Minister infrastruktury przewiduje, że lotnisko pobiło już rekordy i spodziewa się obsłużenia 8 milionów pasażerów w tym roku, a po rozbudowie liczba ta wzrośnie znacząco.

Termin oddania nowego terminala cargo

Zgodnie z umową podpisaną w listopadzie zeszłego roku, nowy terminal cargo ma być gotowy jesienią 2024 roku. Inwestycja o wartości prawie 92 milionów złotych pozwoli na obsłużenie 8 tysięcy ton frachtu rocznie na krakowskim lotnisku.

Zwiększenie potencjału przewozowego

Prezes Kraków Airport, Radosław Włoszek, podkreśla, że ta inwestycja jest częścią planu generalnego na najbliższe lata, którego celem jest zwiększenie potencjału przewozowego lotniska.

Uwolnienie terenu pod rozbudowę

Dzięki temu przedsięwzięciu, jak podkreśla Włoszek, zostanie uwolniony teren, na którym obecnie znajduje się terminal cargo. W planie generalnym przewidziano, że zostanie on rozbudowany jako część pasażerska lotniska.

Obsługa ruchu cargo

Większy i nowocześniejszy terminal pozwoli na lepszą obsługę ruchu cargo i przeniesienie ruchu samochodów ciężarowych z okolic terminala pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego. Głównym zadaniem nowego terminala będzie obsługa frachtu cargo samochodowo-lotniczego. Dodatkowo, obiekt (wraz z zagospodarowaniem terenu) będzie służyć do obsługi i kontroli zaopatrzenia oraz pojazdów wjeżdżających na teren strefy zastrzeżonej portu lotniczego.

Wykonawca inwestycji

Firmą odpowiedzialną za realizację tej inwestycji jest Mostostal Warszawa.

Drugie największe lotnisko w Polsce

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotniskiem w Polsce i największym portem regionalnym. W 2022 roku obsłużył prawie 7,4 miliona pasażerów, co stanowiło drugi wynik w historii tego lotniska. Rekordowy wynik wynoszący 8,4 miliona podróżnych ustanowiono w 2019 roku.

Polecane posty