Lotnisko Chopina na sprzedaż? Historia gruntów warta miliard

Lotnisko Warszawa Okęcie

Niedawno ujawnione przez opozycję doniesienia o planowanej sprzedaży terenów, na których znajduje się Warszawskie Lotnisko im. Fryderyka Chopina, okazały się częściowo prawdziwe. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że ziemia zostanie przekazana do spółki celowej CPK, ale zapewnił, że nie zostanie ona sprywatyzowana. Sprawdźmy, ile obecnie mogą być warte te działki.

Sprawdź parking przy okęciu

Lotnisko na sprzedaż? Przebieg wydarzeń

Kalendarium afery związanej z rzekomym planem sprzedaży gruntów pod lotniskiem przedstawia się następująco:

  • 28 sierpnia posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, podczas konferencji prasowej, informują, że Stały Komitet Rady Ministrów 25 maja 2023 r. podjął ostateczną decyzję dotyczącą przyszłości stołecznego portu lotniczego. Mówią o możliwości sprzedaży terenów, na których znajduje się lotnisko, zagranicznemu inwestorowi.
  • Tego samego wieczoru pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała, zaprzecza istnieniu takiego planu i przywołuje fragment ustawy zakazującej sprzedaży tych działek innemu podmiotowi niż taki, którego 100% akcji kontroluje Skarb Państwa.
  • 29 sierpnia premier Mateusz Morawiecki informuje, że „grunty Okęcia (…) zostaną wniesione do państwowej spółki z ustawowym zakazem prywatyzacji”.

Lotnisko na sprzedaż? Premier potwierdza część informacji

W ten sposób przedstawiciele rządu potwierdzili większość informacji przedstawionych przez polityków opozycji — rząd dąży do wygaszenia ruchu na warszawskim lotnisku i przekazania terenów Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu, który z kolei przeniesie je do specjalnie powołanej spółki celowej.

Dodatkowo, jak zauważyli politycy opozycji, „w grudniu, w styczniu i w marcu wyposażyli Porty Lotnicze, przekształcone w spółkę, w grunty Skarbu Państwa o wartości 3,2 mld zł”.

Nie potwierdziła się więc jedynie informacja o możliwości sprzedaży ziemi „zagranicznemu inwestorowi”.

Jak wiele jest warte takie grunty?

Posłowie opozycji sugerowali podczas swojej konferencji, że działka, na której znajduje się stołeczne lotnisko, może być warta nawet 10 mld zł. Co na ten temat sądzą eksperci?

Eksperci wydają się być ostrożni. Instytut związany z Prawem i Sprawiedliwością wycenił te tereny na 5 mld zł w 2017 roku. Zdaniem ekspertów rynku nieruchomości, to cena, która powinna stanowić podstawę do oszacowania wartości nieruchomości.

Jeśli weźmiemy pod uwagę dynamikę cen gruntów w Polsce monitorowaną od lat przez firmę Urban.one, okazuje się, że obecnie ta ziemia może być warta niemal 5,5 mld zł.

Nasi rozmówcy dodają, że ta suma mogłaby stanowić wyjściową cenę teoretycznej transakcji sprzedaży. Dodatkowym atutem tych terenów jest ich lokalizacja, doskonałe połączenie z centrum Warszawy oraz fakt, że tak duże parcele ziemi w miastach rzadko kiedy trafiają na rynek.

Polecane posty