Lotnisko Rzeszów: Planowana modernizacja drogi startowej i jej znaczenie

Lotnisko Rzeszów Jasionka

Ważne informacje dotyczące przyszłości Lotniska w Rzeszowie oraz prac remontowych

Sprawdź rzeszów lotnisko parking

Planowana modernizacja na Lotnisku Rzeszów-Jasionka

Lotnisko w Rzeszowie ogłosiło oficjalny komunikat w odpowiedzi na ostatnie doniesienia medialne o zamknięciu drogi startowej z powodu niezbędnych prac remontowych. Spółka planuje modernizację, choć szczegóły projektu wciąż pozostają pod rozwagą.

O co chodzi z modernizacją?

Portal wnp.pl doniósł niedawno o możliwym zamknięciu drogi startowej na Lotnisku w Jasionce, co mogłoby trwać przynajmniej do części 2025 roku w związku z pracami budowlanymi mającymi na celu optymalizację infrastruktury lotniskowej. Remont zakłada przeprowadzenie dwuetapowej przebudowy drogi startowej oraz zmodernizowanie infrastruktury technicznej towarzyszącej. Projekt ten otrzymał już znaczące dofinansowanie od Komisji Europejskiej w wysokości 16,5 mln euro na potrzeby kluczowych inwestycji infrastrukturalnych.

Wpływ modernizacji na funkcjonowanie lotniska

Konieczność przeprowadzenia rozległych prac remontowych może potencjalnie wpłynąć na funkcjonowanie portu. Trzeba pamiętać, że Lotnisko Rzeszów-Jasionka ma strategiczne znaczenie w kontekście wydarzeń związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę i swoją bliskością do obszarów objętych konfliktem zbrojnym. Infrastruktura tego portu stała się centralnym punktem logistycznym działań Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wobec ewentualnego zamknięcia lotniska w Rzeszowie, część ruchu lotniczego mogłaby być przekierowana do Lublina. Sama baza lotniska w Lublinie już teraz rozpoczęła przygotowania mające na celu zwiększenie swojej przepustowości.

Oficjalna odpowiedź od Lotniska Rzeszów

Rzecznik Lotniska Rzeszów-Jasionka, Waldemar Mazgaj, wydał oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na te doniesienia:

„Na ten moment nie udzielamy żadnych informacji, co do tego tematu” – powiedział Mazgaj, odpowiadając na naszą prośbę o potwierdzenie medialnych doniesień.

Lotnisko nadal działa

Mimo że Lotnisko w Jasionce nie wydało jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, zarząd Lotniska Rzeszów-Jasionka zapewnia, że obecnie oraz w najbliższym czasie będzie ono nadal obsługiwać samoloty bez żadnych zakłóceń związanych z aspektami technicznymi.

Oficjalne stanowisko, opublikowane z niewielkim opóźnieniem, nie wyklucza jednak jednoznacznie zamknięcia portu w perspektywie kolejnych dwóch lat. Komunikat ten jest dość ogólny w swoim sformułowaniu i nie wyklucza żadnej z opcji. Dlatego też pozostaje pytanie o dalsze plany Lotniska Rzeszów w przypadku ewentualnego zamknięcia.

Dalsze plany i modernizacja

„Spółka planuje modernizację drogi startowej, na co otrzymała dofinansowanie z Komisji Europejskiej, oraz analizuje różne warianty realizacji projektu. Jednakże do zakończenia tego procesu nie będziemy udzielać żadnych informacji” – poinformował nas rzecznik Lotniska Rzeszów-Jasionka.

Biorąc pod uwagę znaczenie tego lotniska, pozostaje czekać na dalsze informacje dotyczące modernizacji i jej wpływu na funkcjonowanie tego kluczowego ośrodka komunikacyjnego.

Polecane posty