Lotnisko we Wrocławiu otrzymuje unijne dofinansowanie na znaczną rozbudowę

Lotnisko Wrocław Strachowice

Nowa era rozwoju Portu Lotniczego Wrocław dzięki hojności Unii Europejskiej

Port Lotniczy Wrocław jest gotowy na znaczną transformację, dzięki pozyskaniu ponad 175 milionów złotych unijnego wsparcia na ambitny projekt rozbudowy i modernizacji. Plan zakłada m.in. stworzenie nowej płyty postojowej oraz równoległej drogi kołowania, które znacząco zwiększą przepustowość lotniska. Informację o przyznaniu środków potwierdził w wywiadzie dla Money.pl w wrześniu prezes portu, Dariusz Kuś.

Sprawdź prywatne parkingi przy lotnisku wrocław

Unijne finanse dla Portu Lotniczego Wrocław

Projekt, który otrzymał wsparcie w ramach unijnego programu „Łącząc Europę”, nosi nazwę „Zwiększenie możliwości operacyjnych części lotniczej lotniska pod potrzeby operacji wojskowych w Porcie Lotniczym Wrocław”. Jego całkowita wartość wynosi imponujące 350 milionów złotych, z czego połowa to unijne środki finansowe.

Wizja przyszłości – nowa infrastruktura

W ramach tej inwestycji powstaną: rozszerzona płyta postojowa, dodatkowa droga kołowania, szybka ścieżka zjazdu oraz nowa płyta do odladzania samolotów. Dodatkowo, istniejąca droga kołowania zostanie gruntownie przebudowana, co umożliwi obsługę największych samolotów świata o kodzie F i znacząco przyspieszy operacje lotnicze.

Korzyści dla wojska i lotnictwa cywilnego

Prezes Portu Lotniczego Wrocław, Dariusz Kuś, podkreśla, że rozbudowa infrastruktury przyniesie korzyści zarówno wojskowej mobilności w Europie, jak i funkcjonowaniu lotnictwa cywilnego. Zwiększona przepustowość lotniska oraz przyspieszenie operacji lotniczych pozwolą wrocławskiemu portowi osiągnąć wyższy poziom funkcjonalności.

We wrześniu, w rozmowie z Money.pl, Kuś tłumaczył, że port we Wrocławiu od dawna pełni podwójną rolę:

„(…) nasze lotnisko od zawsze było współużytkowane przez wojsko. Teraz przed nami budowa bazy przeładunkowej dla armii amerykańskiej w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego. To decyzja, która zapadła jeszcze przed wojną w Ukrainie, na mocy umowy między prezydentami Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą.

I choć sama baza będzie za płotem, na terenie wojskowym, to starty i lądowania oraz kołowanie samolotów, będą się odbywać po stronie cywilnej, czyli na terenie cywilnego portu lotniczego. To przykład infrastruktury podwójnego użytkowania, którą w ostatnim czasie chętnie dofinansowuje Unia Europejska. Udało nam się wygrać grant w wysokości około 175 mln złotych – na modernizację istniejącej i budowę potrzebnej infrastruktury, która spełni potrzeby zarówno wojska, jak i linii lotniczych. To naprawdę duży impuls prorozwojowy” – mówił Kuś.

Planowane jest rozpoczęcie budowy nowej płyty postojowej pod koniec 2023 roku, a w 2024 roku rozpocznie się budowa drogi szybkiego zjazdu oraz równoległej drogi kołowania. Rok później przewidziana jest przebudowa istniejącej drogi kołowania i budowa nowej płyty do odladzania.

Polecane posty