PiS i jego plany dotyczące Lotniska Chopina: O co chodzi?

Lotnisko Warszawa Okęcie

W ostatnim czasie opozycja głośno krytykuje działania rządu PiS, oskarżając go o plany likwidacji i wyprzedaży terenu Lotniska Chopina. Posłowie Koalicji Obywatelskiej podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie, Michał Szczerba i Dariusz Joński, twierdzą, że decyzje te zostały podjęte bez konsultacji z mieszkańcami i stanowią naruszenie majątku narodowego. Czy to prawda? Spróbujmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie.

Sprawdź lotnisko okęcie warszawa parking

Plany likwidacji Lotniska Chopina

Posłowie opozycji podczas swojego wystąpienia określili te decyzje jako „ostatni skok PiS-u na klejnot w koronie naszego majątku narodowego”. Ich zdaniem, rząd ma w planach likwidację Lotniska Chopina oraz sprzedaż jego terenów. Twierdzą, że ta decyzja została podjęta bez uwzględnienia opinii mieszkańców oraz obywateli Polski.

Informacja o wyeliminowaniu cywilnego ruchu lotniczego z Okęcia pojawiła się w decyzji Stałego Komitetu Rady Ministrów z dnia 25 maja 2023 roku. Według tego dokumentu, Lotnisko Chopina miałoby przestać funkcjonować w obecnej formie w momencie rozpoczęcia działania CPK (Centralny Port Komunikacyjny). Posłowie KO podkreślają, że ta decyzja została podjęta bez konsultacji społecznych i jest niejasna dla obywateli.

Krytyka i zarzuty

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński nie zostawili suchej nitki na rządzących. Twierdzą, że plany te były ukrywane przed opinią publiczną i pojawiały się w tajemnicy przed społeczeństwem. Zarzucają rządowi brak przejrzystości i oparcie decyzji o likwidacji na niejasnych motywacjach.

Dodatkowo, posłowie wskazują na to, że tereny Lotniska Chopina są ogromne – ponad 600 hektarów. W związku z tym kontrolują, co dokładnie dzieje się z tymi gruntami. Twierdzą, że spółka CPK, która ma przejąć te tereny, jest zbyt mało przejrzysta w swoich działaniach, a informacje na ten temat są trzymane w tajemnicy przed obywatelami.

Odpowiedź rządu

Pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała, odpowiada na zarzuty posłów KO. Twierdzi, że zarówno Michał Szczerba, jak i Dariusz Joński, albo kłamią, albo nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Horała zapewnia, że nie ma żadnych planów likwidacji Lotniska Chopina, a decyzja SKRM dotyczy jedynie przeniesienia głównego ruchu komercyjnego.

Czy ta sprawa jest naprawdę tak jednoznaczna, jak ją przedstawiają politycy? Czy mieszkańcy Polski zostali pominięci w procesie podejmowania decyzji? Na te pytania trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, ale jedno jest pewne – sprawa Lotniska Chopina wciąż budzi emocje i kontrowersje.

Polecane posty