Plan PiS na przyszłość Lotniska Chopina w Warszawie

Lotnisko Warszawa Okęcie

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński przedstawili wyniki swoich kontroli parlamentarnych, które odkryły, że partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ma w planach likwidację i sprzedaż terenów Lotniska Chopina w Warszawie.

Sprawdź parking okęcie lotnisko

Cel PiS: Wyprzedaż gruntów Lotniska Chopina

Według informacji przekazanych przez posłów Koalicji Obywatelskiej (KO) podczas spotkania w Olsztynie, PiS dąży do wyprzedaży gruntów, które obecnie są własnością Lotniska Chopina w Warszawie.

Podczas przeprowadzonej kontroli parlamentarnej, przedstawiciele KO dotarli do decyzji podjętej przez Komitet Stały Rady Ministrów z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącej likwidacji lotniska.

  • Chcemy dostarczyć dokumenty, plany zagospodarowania, oraz konkretne kroki legislacyjne, które przewidują stopniową likwidację i wyprzedaż ogromnego mienia, które należy do nas wszystkich – zaznaczyli posłowie.

  • Plan zakłada zaprzestanie działalności na Lotnisku Chopina i utworzenie specjalnej spółki w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), która podzieli teren lotniska na działki i sprzeda je. Przypomnijmy, że to aż 600 hektarów ziemi – dodali.

Stanowisko KO: PiS zamierza zlikwidować Lotnisko Chopina w Warszawie

Przedstawiciele KO podkreślają, że kluczowym pytaniem jest, kto będzie zyskiwał na tym przedsięwzięciu. Obecnie tereny zajmowane przez lotnisko szacowane są na około 10 miliardów złotych.

  • Nikt nie konsultował się z mieszkańcami Warszawy w sprawie rezygnacji z lotniska, do którego można wygodnie dojechać z centrum miasta. Czy to politycy opozycji powinni informować was o planach i działaniach władzy? – zapytał uczestników spotkania poseł Szczerba.

Politycy odnieśli się także do „Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK” z października ubiegłego roku.

  • Ta ustawa przewiduje koncentrację gruntów oraz przekazanie ich w majątek konkretnej spółce, czyli Portom Lotniczym. Okazuje się, że w grudniu, styczniu i marcu Porty Lotnicze, przekształcone w spółkę, otrzymały od Skarbu Państwa grunty o wartości 3,2 miliarda złotych – wyjaśnił Szczerba.

  • Jak to się będzie rozwijać? Tereny te obecnie należą do Portów Lotniczych, a potem zostaną przekazane do CPK. CPK z kolei utworzy kolejną spółkę celową. Przekształcając te grunty w majątek spółki, prezydent miasta oraz mieszkańcy stracą kontrolę nad tym obszarem i nie będą mieli wpływu na jego przeznaczenie. To jest konkretny plan – dodał.

  • To mieszkańcy Warszawy powinni mieć głos w sprawie likwidacji tego lotniska. Jednakże otwarcie CPK w 2028 roku ma być związane z likwidacją Okęcia – dodał poseł Szczerba.

Polecane posty