Połączenie kolejowe na lotnisko w Pyrzowicach poprzez Zawiercie, ale nie z Katowic, tylko z Częstochowy

Lotnisko Katowice Pyrzowice

Nowa inwestycja w transporcie kolejowym

Na chwilę obecną nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między Katowicami a lotniskiem w Pyrzowicach. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił przetarg wyłącznie na połączenie z Częstochowy. Decyzję tę wynika z planowanych inwestycji w regionie.

Sprawdź parking lotnisko katowice pyrzowice

Czas podróży a konkurencja

Od samego początku było wiadomo, że pociągi do Pyrzowic nie będą mogły rywalizować z autobusami i samochodami. Choć inwestycja kolejowa pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem umożliwi uruchomienie połączenia Katowice-Pyrzowice, to czas podróży nie będzie atrakcyjny w porównaniu do innych środków transportu. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska wynosi 23 minuty, z Tarnowskich Gór – niecałe 20 minut, a z Katowic i Częstochowy około 1 godzina.

Pociągi obsługujące tę trasę przebiegają obok Katowice Airport. Prace wykończeniowe, odbiory i pozyskiwanie certyfikacji są aktualnie w trakcie. Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2023 roku. Linia Tarnowskie Góry – Zawiercie ma zostać uruchomiona w listopadzie. Pierwsze połączenia pasażerskie planowane są od grudniowej zmiany rozkładu jazdy pociągów – mówi Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Przetarg na kolejne połączenie

Trzy miesiące przed uruchomieniem połączenia między Tarnowskimi Górami a Zawierciem, województwo ogłosiło przetarg na kolejowe przewozy pasażerskie. Niektórzy byli zaskoczeni, że przetarg nie obejmuje połączenia Katowice – Pyrzowice, ale jedynie Częstochowa – Zawiercie – Lotnisko Pyrzowice – Tarnowskie Góry. Do Pyrzowic z Katowic będzie można dojechać od 10 grudnia, ale z wymaganą przesiadką w Zawierciu. Taka podróż byłaby zdecydowanie zbyt długa, by przyciągnąć pasażerów.

Urząd marszałkowski tłumaczy, dlaczego nie zdecydowano się na bezpośrednie połączenie ze stolicą województwa do lotniska.

„W pierwszej kolejności uruchomimy połączenie Częstochowa – Zawiercie – Pyrzowice Lotnisko – Tarnowskie Góry, ponieważ zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie przydzielił tras dla planowanych pociągów na trasie Katowice – Pyrzowice Lotnisko. Planowane prace inwestycyjne na Katowickim Węźle Kolejowym oraz na samej stacji Katowice wpłyną na organizację ruchu kolejowego. W wyniku tych prac zostanie znacząco ograniczona przepustowość linii kolejowej między Będzinem a Katowicami, jak i na samej stacji Katowice, gdzie ilość krawędzi peronowych zostanie zmniejszona dla obsługi planowanych pociągów” – informuje Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy marszałka. Przebudowa tej trasy ma trwać kilka lat i choć jeszcze się nie rozpoczęła, to ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach.

Przez Tarnowskie Góry do Katowic

Planuje się, że podróż z Katowic do lotniska będzie odbywać się przez Tarnowskie Góry. Jest to naturalny wybór, ponieważ ta trasa jest krótsza. Jednak i tutaj napotykamy na problem – trwa kolejna inwestycja kolejowa pomiędzy Chorzowem, Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Cała zmodernizowana infrastruktura pasażerska będzie dostępna dopiero w trzecim kwartale 2024 roku – informuje Głowacka. To oznacza, że przez około rok podróżni nie będą mieli bezpośredniego połączenia z Katowic do portu lotniczego w Pyrzowicach.

Jednakże, po uruchomieniu tego połączenia, większość pasażerów może i tak preferować autobus, który zajmuje około 45 minut lub samochód, który jest jeszcze szybszy. W rzeczywistości, linie autobusowe do lotniska Pyrzowice cieszą się sporą popularnością. Badania przeprowadzone w październiku 2022 roku wykazały, że na linii M11 średnio korzystało 26 pasażerów na jeden kurs. Wyniki badań na linii AP w sierpniu tego samego roku pokazały, że na jeden kurs przypadało średnio 22 pasażerów.

Przetarg na połączenie

Oferty w przetargu na obsługę połączenia Częstochowa-Pyrzowice-Tarnowskie Góry zostaną otwarte 6 października. Wydaje się prawdopodobne, że Koleje Śląskie zostaną przewoźnikiem, który od 10 grudnia będzie obsługiwał tę trasę. Umowa na realizację przewozów ma obowiązywać aż do 14 grudnia 2030 roku.

Polecane posty