Posłowie wspierają rozwój Katowice Airport – Nowe Inwestycje i Plan Rozbudowy

Lotnisko Katowice Pyrzowice

Wsparcie dla Rozwoju Katowice Airport

W odpowiedzi na rosnący problem z przepustowością Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, osiemnastu posłów zwróciło się do Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA z petycją dotyczącą rozbudowy infrastruktury lotniska. Jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy jest budowa nowej drogi startowej.

Sprawdź parking pyrzowice cena

Konferencja prasowa w Katowice Airport

W dniu 15 września 2023 roku, na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach, odbyła się konferencja prasowa poświęcona inicjatywie Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości związanej z rozbudową infrastruktury lotniska.

Podczas spotkania z dziennikarzami zabrali głos poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, poseł Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej Komisji ds. służb specjalnych i Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Potrzeba Rozbudowy

Poseł Polaczek zwrócił uwagę na aktualne prognozy opracowane przez zespół ekspertów Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA. Według nich, do 2030 roku lotnisko w Pyrzowicach będzie zmagać się z problemem braku przepustowości. Szacuje się, że w 2028 roku około 7,5 miliona podróżnych skorzysta z połączeń katowickiego lotniska, a do 2033 roku ta liczba przekroczy 10 milionów pasażerów. W związku z tym podjęto działania zapobiegawcze.

Jerzy Polaczek stwierdził: „Skierowaliśmy jako posłowie na sejm, w liczbie osiemnastu parlamentarzystów, rekomendacje do władz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego z wnioskiem o uwzględnienie w planach strategicznych do 2030 roku, dodatkowo budowę nowego, drugiego pasa startowego na tym lotnisku.”

Multimodalne Centrum Logistyczne

Sygnatariusze petycji uważają, że pyrzowickie lotnisko ma potencjał, aby stać się multimodalnym centrum logistycznym, łączącym transport kolejowy, drogowy i lotniczy.

Poseł Polaczek dodał: „Uważamy, że z myślą o przyszłości województwa śląskiego, warto wzmocnić pyrzowickie lotnisko poprzez dalszy rozwój jego infrastruktury, stąd nasz apel o rozważenie kwestii budowy drugiej drogi startowej. Cieszymy się, że nasza petycja spotkała się z szybką i merytoryczną reakcją władz portu.”

Pomoc Humanitarna i Rozbudowa

Poseł Władysław Andzel zwrócił uwagę na rolę lotniska w procesie udzielania pomocy humanitarnej związaną z trwającą wojną na Ukrainie oraz wyraził pełne poparcie dla planów rozbudowy.

Andzel stwierdził: „Inicjatywa rozbudowy infrastruktury liniowej jest jak najbardziej potrzebna i pożądana. Będziemy w przyszłym roku prowadzić prace analityczne nad zasadnością budowy. Określimy w jakim terminie ta inwestycja powinna być realizowana.”

Inwestycje w Rozwój

Prezes Artur Tomasik podkreślił liczbę pasażerów i sumę, jaką wydano na inwestycje. Powiedział: „Jesteśmy portem przewidywalnym, to co robimy ma zawsze uzasadnienie ekonomiczne, ale też zawsze wyprzedzamy nasze potrzeby, bo mamy świadomość, że budowa infrastruktury to przede wszystkim: czas, specjaliści i eksperci. Udało nam się przez ostatnie piętnaście lat zrealizować prawie 80 różnych inwestycji. Wydaliśmy na te inwestycje miliard złotych, ale zbudowaliśmy port praktycznie od podstaw, który ma przepustowość bazową, którą liczymy od 5,5 do 6 milionów pasażerów, i którą już w tym roku osiągniemy.”

Nowe Połączenia i Rozwój Kolei

Dla pasażerów istnieje również dobra wiadomość – planowane jest uruchomienie połączenia kolejowego między Katowicami a Pyrzowicami od grudnia 2023 roku. Dodatkowo, z inicjatywy parlamentarzystów, ilość połączeń lotniczych na linii Katowice – Warszawa ma wzrosnąć.

Wnioski posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz wsparcie władz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA przynoszą nadzieję na rozwój Katowice Airport i zwiększenie jego znaczenia jako ważnego ośrodka komunikacyjnego w regionie.

Polecane posty