Rewolucja w Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka: Dofinansowanie dla Infrastruktury Lotniska

Lotnisko Rzeszów Jasionka

Dofinansowanie warte 16,5 mln euro dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka

Wielkie wieści nadchodzą z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, który właśnie podpisał umowę na dofinansowanie w wysokości ponad 16,5 mln euro ze środków Komisji Europejskiej. To przełomowy moment dla infrastruktury lotniska, ponieważ te fundusze zostaną przeznaczone na kluczowe inwestycje.

Sprawdź parking rzeszów lotnisko

Wsparcie dla dwóch kluczowych projektów

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zostanie wesprze w ramach instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2) dla sektora transportu. Oba wybrane projekty otrzymają uznanie w obszarze „Dostosowanie sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania (dual use) w ramach mobilności wojskowej (tzw. Military Mobility)”.

Projekty objęte dofinansowaniem:

  1. Budowa drugiego etapu równoległej drogi kołowania oraz pierwszy etap przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną.

  2. Etap drugi przebudowy drogi startowej na odcinku 1800 m wraz z infrastrukturą techniczną.

„Moc naszych starań o wsparcie dla lotnisk regionalnych została doceniona. Jestem bardzo szczęśliwy i pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Wielokrotnie podkreślałem konieczność wsparcia portów regionalnych na arenie europejskiej. Wydarzenia ostatnich miesięcy, zwłaszcza po nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę, podkreślają znaczenie Portu Lotniczego w Jasionce. To instytucja nie tylko ważna dla naszego województwa, ale również strategiczna. Planowane inwestycje otwierają drzwi przed rozwojem naszego lotniska, i cieszę się, że już niedługo zostaną zrealizowane” – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Polska na mapie europejskich inwestycji

Warto zaznaczyć, że w Europie wybrano łącznie 22 projekty do dofinansowania z instrumentu „Łącząc Europę”, z czego aż pięć pochodzi z Polski, a dwa z Portu Lotniczego w Jasionce. Łączna kwota dofinansowania na obie inwestycje wynosi ponad 33 miliony euro. Lotnisko w Jasionce otrzyma do 50 procent dotacji z Komisji Europejskiej na realizację tych projektów. Wkrótce zostaną ogłoszone przetargi, w tym pierwszy na nadzór inwestorski.

Długoterminowy rozwój lotniska

Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, podkreślił, że celem projektu jest modernizacja istniejącej infrastruktury, aby była lepiej przystosowana do obsługi ruchu lotniczego zarówno cywilnego, jak i wojskowego. Budowa nowego odcinka równoległej drogi kołowania poprawi operacyjność lotniska oraz zwiększy przepustowość pasa startowego, co pozwoli na większą liczbę operacji lotniczych.

Przebudowa pasa startowego na odcinku 700 m w ramach pierwszego projektu zwiększy jego nośność i trwałość dzięki zastosowaniu nawierzchni z betonu cementowego, co jest bardziej odporne na uszkodzenia i umożliwi wykonywanie operacji lotniczych przez dłuższy czas.

Drugi projekt obejmuje przebudowę pasa startowego na odcinku około 1800 m, z towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Przebudowa ta zostanie wykonana z zastosowaniem nowej nawierzchni z betonu asfaltowego, co pozwoli na optymalne wykorzystanie tej części pasa startowego.

Realizacja tych projektów zmniejszy konieczność częstych prac remontowych na pasie startowym, co przyczyni się do obniżenia kosztów operacyjnych i umożliwi prowadzenie operacji lotniczych przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych. Projekty te poprawią parametry techniczne i zwiększą bezpieczeństwo operacji lotniczych na tym jednym z najdłuższych pasów startowych w kraju, który ma łączną długość wynoszącą 3200 m.

Pierwszy projekt ma zostać zakończony do końca 2024 roku, a drugi rok później. Obydwa projekty będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF Military Mobility). To znaczący krok w kierunku rozwoju i modernizacji Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, który będzie odgrywać jeszcze ważniejszą rolę w przyszłości.

Polecane posty