Tak Powstaje Przyszłość Lotniska Chopina: Plan na Kolejne 4-5 Lata

Lotnisko Warszawa Chopina

Wiceprezes Marcina Horała, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, podzielił się istotnymi informacjami dotyczącymi przyszłości lotniska Chopina. Decyzja odnośnie do dalszych losów tego strategicznego obiektu zostanie podjęta nie wcześniej niż za 4-5 lat, a wszystko to w kontekście rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Sprawdź parking lotnisko warszawa chopina

Realizacja CPK Idzie Zgodnie z Planem

Wiceszef MFiPR wyraził pewność, że realizacja CPK przebiega zgodnie z wytyczonym harmonogramem. Obecnie trwa proces projektowania i przejmowania gruntów, a już rozpoczęły się prace budowlane na terenach, które zostały pozyskane w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. To kroki w kierunku stworzenia nowoczesnego huba komunikacyjnego.

Konsolidacja Polskich Portów Lotniczych i CPK PLL

Kolejnym istotnym etapem jest proces konsolidacji Polskich Portów Lotniczych i CPK PLL. W najbliższych tygodniach odbędzie się ostateczne przeniesienie majątku PLL do grupy kapitałowej CPK. Ta grupa będzie miała za zadanie pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych CPK, koordynację inwestycji oraz integrację zasobów państwa wokół Programu CPK. Całym celem jest stworzenie najsilniejszej grupy lotniskowej w Europie Środkowo-Wschodniej i efektywne zarządzanie aktywami państwowymi.

Korzyści z Konsolidacji

Wiceprezes podkreślił, że funkcjonowanie podmiotów o podobnym profilu nie ma sensu z biznesowego punktu widzenia i jest niekorzystne dla pasażerów. Konsolidacja pozwoli między innymi na skuteczniejsze negocjacje z przewoźnikami lotniczymi, co może przynieść korzyści w postaci lepszych cen biletów dla pasażerów podróżujących z polskich lotnisk.

Przyszłość Lotniska Chopina

Co do przyszłości lotniska Chopina, Marcin Horałapodkreślił, że obecnie nie ma jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie. Nie ustalono również, co stanie się z terenem po zamknięciu lotniska ani jakie będą dalsze losy gruntów. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie nie wcześniej niż za 4-5 lat, gdy Centralny Port Komunikacyjny będzie już w pełni funkcjonował.

Decyzja podjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów w maju tego roku dotyczy jedynie przeniesienia głównego ruchu komercyjnego z lotniska Chopina na CPK. Jest to działanie konieczne, aby zapobiec bankructwu lotniska Chopina i utrzymaniu jego rentowności. To ważne zaznaczyć, że przeniesienie głównego ruchu komercyjnego nie oznacza automatycznie zamknięcia lotniska, ani sprzedaży gruntów.

Warto zaznaczyć, że wypowiedzi przedstawicieli opozycji, sugerujących wstrzymanie budowy CPK, nie znajdują potwierdzenia. Rząd konsekwentnie dąży do rozwoju tej strategicznej inwestycji.

W rezultacie, przyszłość lotniska Chopina pozostaje otwarta, a losy tej kluczowej infrastruktury będą kształtowane w kontekście dalszego rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte z należytą ostrożnością i z uwzględnieniem najlepszego interesu kraju.

Polecane posty