Wyprzedaż gruntów lotniska Chopina. Premier odpowiada w sprawie Okęcia

Lotnisko Warszawa Okęcie

Grunty lotniska Chopina w Warszawie – decyzja premiera

Mateusz Morawiecki ogłosił, że grunty lotniska Chopina w Warszawie zostaną przekazane do państwowej spółki, ale z ważnym ograniczeniem – nie będą mogły być prywatyzowane. Premier odniósł się do kontrowersji wokół przyszłości Okęcia, reagując na niedawne wypowiedzi polityków z Koalicji Obywatelskiej.

Sprawdż parking przy okęciu warszawa

Rząd nie rezygnuje z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Premier podkreślił, że rząd nie rezygnuje z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), uważając to za kluczowy element rozwoju Polski. Jednak połączono te plany z kwestią lotniska Chopina w Warszawie, co wywołało kontrowersje.

Prywatyzacja lotniska Chopina? Premier wyjaśnia

Według posłów Koalicji Obywatelskiej, grunty lotniska Chopina miałyby być wkrótce przekazane do CPK, a następnie utworzono by specjalną spółkę, która je przejęłaby. Opozycja zarzucała rządowi brak konsultacji społecznych i ignorowanie mieszkańców Warszawy.

Premier Morawiecki stanowczo zaprzeczył takim planom w transmisji na mediach społecznościowych, zapewniając, że grunty lotniska Chopina trafią do państwowej spółki i nie będą mogły być prywatyzowane.

Atak na Platformę Obywatelską

Premier krytykował również Platformę Obywatelską, sugerując, że to ta partia dążyła do prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT w 2013 roku. Podkreślał, że polski LOT mimo trudności związanych z pandemią osiągnął znaczący sukces finansowy w ubiegłym roku.

Morawiecki zaznaczył, że ważne jest, aby interesować się faktami i nie rozpowszechniać fałszywych informacji. Ostatecznie skrytykował również komentarze polityków Koalicji Obywatelskiej.

Lotnisko Chopina bez ruchu cywilnego

W lipcu media informowały o planach rządu dotyczących rodzimej branży lotniczej. Rada Ministrów zdecydowała o przeniesieniu ruchu cywilnego z Lotniska Chopina do nowego portu lotniczego w Baranowie wraz z rozpoczęciem działalności CPK. To rozwiązanie oznaczałoby znaczące ograniczenie funkcji lotniska Chopina w Warszawie.

Jednak już wcześniej poseł Dariusz Joński publicznie wyraził sprzeciw wobec tego pomysłu, pytając, jak można zamykać lotnisko, które jest popularne wśród Polaków.

Rozwój Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zlokalizowany w gminie Baranów, oddalonej o niecałe 40 kilometrów od Warszawy. W pierwszym etapie działalności ma obsługiwać około 40 milionów pasażerów rocznie, a jego otwarcie zaplanowane jest na rok 2028. Kolejne etapy inwestycji, które mają połączyć duże miasta z CPK, zostaną zakończone do około 2035 roku.

Polecane posty