Kraków: Rekordowa ilość – 5 milionów pasażerów w najszybszym tempie

Lotnisko Kraków Balice

Historia Portu Lotniczego Kraków-Balice im. Jana Pawła II

W minioną sobotę, Port Lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II ustanowił historyczny rekord, obsługując pięciomilionowego pasażera już w lipcu. To wydarzenie jest niezwykle istotne, ponieważ nigdy wcześniej w historii tego małopolskiego lotniska nie udało się osiągnąć tej liczby pasażerów w tak szybkim tempie.

Sprawdź parking kraków airport

Sukces w 2023 roku

Obecny wynik bije osiągnięcie z 2019 roku, kiedy pięciomilionowy pasażer został powitany dopiero w sierpniu. W roku ubiegłym i w 2018 roku ten poziom został przekroczony we wrześniu, natomiast w 2017 roku dopiero w listopadzie.

Odbudowa po pandemii

Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, podkreślił znaczenie tego wydarzenia, mówiąc: „W sobotę 22 lipca powitaliśmy symbolicznie pięciomilionowego pasażera. Sezon Lato 2023 na krakowskim lotnisku pokazuje dynamikę odbudowującej się siatki połączeń, a skala ruchu pasażerskiego wraca do czasów sprzed pandemii. Poziom pięciu milionów obsłużonych pasażerów odnotowaliśmy po raz piąty w historii lotniska, a wynik ten został osiągnięty najszybciej w skali danego roku. Zapraszamy do Krakowa i Małopolski.”

Nowy sklep Victoria’s Secret

Od 15 lipca na lotnisku w Balicach działa nowy sklep marki Victoria’s Secret. Jest to już trzeci sklep tej marki w portfolio spółki Lagardère Travel Retail, która prowadzi działalność pod szyldem Victoria’s Secret także na lotniskach w Warszawie i w Gdańsku.

Loty do Antalyi

Niedawno informowaliśmy, że tureckie linie SunExpress przedłużyły okres realizacji lotów łączących Antalyę z Krakowem. Z Balic na Riwierę Turecką będzie można polecieć także w sezonie zimowym. Do obsługi rejsów desygnowane są boeingi 737.

Wzrost ruchu pasażerskiego

Warto również podkreślić, że Port Lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II obsłużył w czerwcu bieżącego roku imponującą liczbę 867 403 pasażerów. Wynik uzyskany w szóstym miesiącu 2023 roku był o 16 proc. wyższy w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku był natomiast lepszy o 21 proc.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi i atrakcyjnym ofertom, Kraków staje się coraz ważniejszym punktem na mapie lotniczej Europy, przyciągając podróżnych z całego świata. Przyszłość Portu Lotniczego Kraków-Balice im. Jana Pawła II wydaje się obiecująca, kontynuując rosnący trend ruchu pasażerskiego.

Polecane posty