Rekordowy Rok Lotniska Ławica – Zwiększenie Ruchu Pasażerskiego o 113% w 2022 Roku

Lotnisko Poznań Ławica

Lotnisko Ławica im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu może pochwalić się wyjątkowym osiągnięciem w 2022 roku. Obsłużyło ono imponującą liczbę 2,25 miliona pasażerów, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2021. Ten rok okazał się być trzecim najlepszym w historii tego lotniska. Dodatkowo, obiecującym sygnałem na przyszłość są dane za styczeń 2023 roku, który okazał się być najlepszym miesiącem w historii Ławicy od momentu jej otwarcia.

Sprawdź jaki parking lotnisko poznań

Wzrost po Fatalnym Roku 2020

Rynek lotniczy doświadczał ogromnych trudności w roku 2020, kiedy to lotnisko Ławica obsłużyło jedynie nieco ponad 650 tysięcy pasażerów. To był ogromny spadek w porównaniu do lat 2018 i 2019, kiedy to każdego roku przez poznańskie lotnisko przewinęło się blisko 2,5 miliona osób.

Wzrost O 113% w 2022 Roku

W roku 2022 lotnisko Ławica obsłużyło o 113 procent więcej pasażerów niż w roku poprzednim, dokładnie 2 252 428 osób. Loty odbywały się do aż 76 różnych kierunków. Nowością były m.in. loty do Dubaju obsługiwane przez Enter Air oraz połączenia na Sardynię, Kretę i Majorkę, dostępne dzięki Ryanairowi. Ta tania linia lotnicza wprowadziła również połączenie między Poznaniem a Krakowem, skracając czas podróży między tymi dwoma miastami z 5-6 godzin jazdy pociągiem do jednej godziny lotu. Od końca marca liczba tych połączeń zostanie podwojona.

Najpopularniejsze Kierunki

W roku 2022 największą popularnością wśród kierunków regularnych cieszyły się podróże z Poznania do: Londynu (lotniska Stansted i Luton), Warszawy, Monachium, Dublina, Frankfurtu, Oslo-Torp, Paryża-Beauvais, Budapesztu i Edynburga. Jeśli zaś chodzi o loty czarterowe, w czołówce znalazły się: Antalya, Hurghada, Rodos, Heraklion, Marsa Alam, Bodrum, Zakintos, Burgas, Kos i Palma na Majorce.

Styczeń jako Wskaźnik Sukcesu

Władze Portu Lotniczego im. Henryka Wieniawskiego są pełne optymizmu co do roku 2023 i nie bez powodu. Wyniki za styczeń tego roku były fenomenalne – obsłużono wówczas prawie 140 tysięcy pasażerów, co stanowi wzrost o 84 procent w porównaniu do roku poprzedniego i o 9 procent w porównaniu do rekordowego roku 2019.

Nowe Kierunki na Sezon Letni

W sezonie letnim, rozpoczynającym się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, pasażerowie będą mieli możliwość wyboru z nowych kierunków, w tym Bari, Burgas i Pafos, obsługiwanych przez Ryanair. Łącznie, do jesieni, będą dostępne połączenia do 16 krajów (nie licząc Polski i lotniska w Krakowie) i na 32 różne lotniska.

Zmiany w Ofercie Lotniska Ławica

W porównaniu z rokiem poprzednim, nie będzie już możliwości odlatania z Ławicy do Helsinek, a połączenia do Tel Awiwu zakończą się w marcu. Również w marcu będzie ostatnia szansa na skorzystanie z lotów linii Wizz Air do Eindhoven i Werony. Niestety, poznaniacy nie mogą cieszyć się dłużej połączeniem z miastem Romea i Julii, które uruchomiono zaledwie miesiąc temu (14 stycznia). Jednakże wiosną węgierski operator obsługiwać będzie codzienne połączenie na lotnisko Luton pod Londynem. Dopiero w połowie roku uruchomione zostaną loty do miejsc na południu – Tirany, Splitu i Kutaisi.

Oprócz tzw. „tanich linii,” na Ławicy dostępne są również połączenia oferowane przez takie linie jak LOT (do Warszawy), KLM (do Amsterdamu), Lufthansa (do Frankfurtu i Monachium) oraz SAS (do Kopenhagi).

W ofercie znajdują się także loty czarterowe, które pozwalają na podróżowanie na trzy różne kontynenty. Dzięki temu, pasażerowie mają szeroki wybór miejsc na swoje letnie wakacje.

Polecane posty