Modlin: Czy Ryanair zapłaci teraz osiem złotych za pasażera?

Lotnisko Warszawa Modlin

Wynik braku porozumienia pomiędzy zarządem Portu Lotniczego w Modlinie a Ryanair może zaskoczyć wielu podróżnych. Ostateczna decyzja irlandzkiej linii lotniczej oznacza likwidację dziesięciu tras oraz znaczne ograniczenie lotów do trzynastu innych destynacji. Przewoźnik uzasadnia swoje „rozczarowanie” bezczynnością zarządu modlińskiego portu w kwestii nowej umowy. Od października opłata za przewiezienie jednego pasażera wzrośnie z pięciu do ośmiu złotych.

Sprawdź parking lotnisko modlin najtaniej

Ryanair – Główny Gracz w Modlinie

Ryanair to kluczowy przewoźnik obsługujący Mazowiecki Port Lotniczy w Modlinie. Linia ta oferuje jedyne połączenia do i z tego portu. W ubiegłym roku Port Lotniczy w Modlinie obsłużył imponującą liczbę 3 126 428 pasażerów. Niemniej jednak, ta duża liczba podróżnych nie przekłada się na zysk dla tego regionalnego portu lotniczego. W 2022 roku port zanotował stratę w wysokości 348 tysięcy złotych netto.

Głównym czynnikiem wpływającym na tę sytuację jest wygasająca, dziesięcioletnia umowa z Ryanair. Zgodnie z tą umową, jeśli irlandzkie linie przewiozą rocznie ponad trzy miliony pasażerów, opłata za każdego pasażera wynosi symboliczne pięć złotych. To wpływa negatywnie na wyniki finansowe portu i ogranicza możliwość przyciągnięcia nowych linii lotniczych oferujących nowe połączenia.

Gdyby Ryanair obsłużył taką samą liczbę pasażerów z Lotniska Chopina, zapłaciłby prawie 271 milionów złotych, pomimo oferowanych zniżek. To zrozumiałe, że Ryanair stawia na rozwój w Nowym Dworze Mazowieckim.

Planowane Zmiany w Taryfikacji

Skontaktowaliśmy się z zarządem Portu Lotniczego w Modlinie i dowiedzieliśmy się, że nowy taryfikator opłat został zgłoszony do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i obecnie podlega ocenie przez regulatora. Nowe stawki opłat nadal pozostaną na niskim poziomie.

Według informacji uzyskanych od portalu „Forsala”, począwszy od 10 października, Ryanair będzie płacił Modlinowi nie pięć, ale osiem złotych za każdego przewiezionego pasażera. Jednak nowi przewoźnicy nie będą mogli liczyć na tak niskie stawki. Jeśli jakiekolwiek inne linie lotnicze rozpoczną regularne loty do i z Modlina, będą musiały ponosić opłatę w wysokości 22 złotych za każdego pasażera. Od drugiego tygodnia października stawka wzrośnie do 30 złotych, co oznacza 36-procentowy wzrost.

Ryanair Nadal na Czele

Ryanair będzie nadal faworyzowany ze względu na wielkość przewożonych pasażerów. Jeśli Ryanair obsłuży w kolejnym roku taką samą liczbę pasażerów jak w 2022 roku, to, począwszy od 10 października, przekłada się na ponad 25 milionów złotych dla Portu Lotniczego w Modlinie.

Mimo że władze Ryanaira były gotowe do ponoszenia wyższych opłat, ostatecznie nie doszło do porozumienia. Irlandzkie linie chciały podwoić liczbę przewożonych pasażerów w ciągu kilku lat. W sezonie letnim znikną połączenia do takich miast jak Belfast, Bristol, Kolonia, Kowno, Manchester i Piza. Mniejsza liczba rejsów zostanie utrzymana do miast takich jak Bruksela, Dublin, Londyn, Mediolan, Paryż, Sztokholm i Wiedeń.

Mimo 20-procentowego zmniejszenia oferty, irlandzki przewoźnik zwiększy liczbę lotów w sezonie zimowym w porównaniu do roku poprzedniego. Od 29 października do 30 marca 2024 roku Ryanair planuje zrealizować 6 380 operacji, co stanowi wzrost o 302 operacje w porównaniu z ubiegłorocznym sezonem zimowym.

Polecane posty