Port Lotniczy Wrocław Przyjmie Największe Samoloty Świata: Rozpoczyna Się Ogromna Modernizacja

Lotnisko Wrocław Strachowice

Rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław – Wielki Krok w Przyszłość

Port Lotniczy Wrocław, jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych na Dolnym Śląsku, stoi w obliczu ambitnego projektu modernizacyjnego. Rozbudowa lotniska zaplanowana jest na długoterminową przyszłość, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej oraz z uwagi na obecność wojsk amerykańskich na tych terenach.

Sprawdź lotnisko wrocław parking długoterminowy

Etapowe Realizowanie Rozbudowy

Projekt modernizacji Portu Lotniczego Wrocław zostanie przeprowadzony etapowo, obejmując ponad 10 lat intensywnych prac. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się już wkrótce, w okresie przełomu między 2023 a 2024 rokiem. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na imponującą kwotę 350 milionów złotych, z czego połowę, czyli aż 175 milionów złotych, pokryje Unia Europejska.

Rozbudowa dla Wspierania Ruchu Pasażerskiego i Wojskowego

Nowa infrastruktura lotniska będzie służyć zarówno samolotom pasażerskim, jak i wojskowym. Głównym celem modernizacji jest rozszerzenie tras startowych i miejsc postojowych, co umożliwi efektywne wspieranie różnych rodzajów operacji – od ruchu pasażerskiego po ruch cargo oraz operacje związane z obecnością wojsk amerykańskich na Dolnym Śląsku.

Rozbudowa wrocławskiego lotniska pozwoli również na obsługę największych samolotów na świecie. Zyskamy większą halę odbioru bagażu i znacznie więcej bramek odpraw. W okolicach portu zostanie również wzniesiony nowoczesny hotel. Po ukończeniu wszystkich prac budowlanych skróci się czas wykonywania operacji lotniczych, a to oznacza mniej czasu między startem a postoje na płycie lotniska.

Rozpoczęcie od Wspierania Operacji Wojskowych

Pierwszy etap modernizacji skoncentrowany jest na potrzebach operacyjnych wojska. W ramach tego etapu powstanie nowa płyta postojowa, równoległa droga kołowania, płyta do odladzania, droga szybkiego zjazdu oraz modernizacja istniejących dróg kołowania. Ważne jest, że prace te nie zakłócą normalnego funkcjonowania lotniska i zakończą się w pierwszej połowie 2026 roku.

Wzmocnienie Obsługi Pasażerskiej

Drugi etap rozbudowy, zaplanowany na cele obsługi pasażerskiej, rozpocznie się w 2026 roku. Obejmuje modułową rozbudowę terminala, co umożliwi obsługę około 8 milionów pasażerów korzystających z odlotów i przylotów. W ramach prac, terminal zostanie powiększony o dodatkowe 75 metrów w kierunku zachodnim i wschodnim (5 modułów po 15 metrów). Powstaną trzy nowe mosty z rękawami, a na parterze zostanie zwiększona strefa kontroli bezpieczeństwa i liczba stanowisk Check-in. Dodatkowo, na pierwszym piętrze pojawi się strefa komercyjna typu Walk-Through, a przestrzeń w hali odbioru bagażu zostanie powiększona i połączona z obszarem kontroli paszportowej Non-Schengen. Dla oczekujących na podróżnych będzie dostępny bar w okolicy wyjścia z hali odbioru bagażu. Drugie piętro zostanie wykorzystane jako przestrzeń biurowa z możliwością przyszłej rozbudowy.

Kontrola Ruchu Powietrznego

W kierunku zachodnim planowana jest budowa „wieży” kontroli ruchu statków powietrznych na płytach postojowych. Pierwszy etap tej inwestycji zwiększy powierzchnię lotniska o około 30 000 metrów kwadratowych i zakończy się w 2028 roku.

II Etap Rozbudowy

Drugi etap rozbudowy przewiduje budowę pirsu o imponującej długości 165 metrów. Ten dwukondygnacyjny budynek zostanie wyposażony w cztery dodatkowe mosty i rękawy. Ta część projektu zwiększy liczbę dostępnych bramek do 26 oraz powiększy powierzchnię strefy komercyjnej o około 970 metrów kwadratowych. Harmonogram inwestycji obejmuje lata 2033-2035.

Dodatkowe Miejsca Parkingowe

Ostatecznym elementem modernizacji jest budowa pięciopoziomowego parkingu, który pomieści około 600 samochodów. To istotna inwestycja, która poprawi komfort podróżujących.

Rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław to ogromny krok naprzód dla regionu Dolnego Śląska i Polski jako całości. Dzięki tym inwestycjom lotnisko stanie się jeszcze bardziej konkurencyjne, przyciągając większą liczbę pasażerów i umożliwiając obsługę największych samolotów na świecie. To przełomowy moment w historii tego ważnego huba komunikacyjnego.

Polecane posty