Rewolucja w Rozwoju Lotniska Wrocław: Przyszłość w Nowym Świetle

Lotnisko Wrocław Strachowice

Lotnisko we Wrocławiu, będące kluczowym punktem na mapie podróży, wkrótce przekształci się nie do poznania. Wizja przyszłości obejmuje rozbudowę terminala, konstrukcję pięciopoziomowego parkingu oraz wzniesienie wieży kontroli lotów. Co ważne, te ambitne plany mogą już za trzy lata stać się rzeczywistością.

Sprawdź najtańszy parking lotnisko wrocław

Etap I: Ewolucja Terminala

Nadszedł czas na znaczący krok w rozwoju lotniska. Planowany na lata 2026-28 pierwszy etap zakłada znaczną rozbudowę terminala, aby pomieścić około 8 milionów pasażerów w sekcji obsługującej zarówno odloty, jak i przyloty.

Kubatura na Wzrost

Etap ten zakłada symetryczną rozbudowę obecnego terminala zarówno od strony zachodniej, jak i wschodniej, o dodatkowe 75 metrów. Z obu stron dołączonych zostanie po pięć modułów, każdy o długości 15 metrów. To rozwiązanie pozwoli na wybudowanie trzech nowych mostów z rękawami, które będą prowadzić na płytę lotniska. Na parterze terminala obszar kontroli bezpieczeństwa zostanie powiększony, a liczba stanowisk odprawy pasażerskiej zostanie zwiększona. Dodatkowo, schody prowadzące do hali odlotów zostaną przesunięte, co pozwoli na lepszą integrację z nową strefą komercyjną na piętrze +1.

Komfort Odbioru Bagażu

Hala odbioru bagażu zostanie również znacznie powiększona, wraz z przylegającą do niej strefą kontroli paszportowej non-Schengen. Wyjście z hali bagażowej zostanie centralnie umieszczone, a w przestrzeni hali zaplanowany jest bar dla oczekujących podróżnych.

Rozbudowa Strefy Gates

Na piętrze +1 planowane jest zwiększenie liczby gate’ów w strefie Schengen i non-Schengen; 10 zostanie przypisanych na stałe do strefy Schengen, a 4 do strefy non-Schengen. Ponadto, 6 stanowisk będzie elastycznych, dostosowując się do bieżących potrzeb, czy to Schengen, czy non-Schengen.

Nowa Strefa Komercyjna

Komunikacja pionowa prowadząca z obszaru kontroli bezpieczeństwa zostanie przekształcona w strefę komercyjną typu „walk-through”, zakończoną placem wyposażonym w informacje wizualne, ułatwiające orientację na hali odlotów. W strefach końcowych terminala znajdą się także lokale gastronomiczne.

Biura na Wysokości

Na piętrze +2 przewidziano powierzchnię biurową, która może zostać wykorzystana jako rezerwowa powierzchnia do przyszłej rozbudowy. Ponadto, na zachód od terminala planowana jest budowa wieży kontroli ruchu statków powietrznych na płycie postojowej. Wieża na kondygnacji +2 będzie stanowić strefę biurową z miejscem kontroli postojowania samolotów. To strategiczne umiejscowienie zapewni doskonałą widoczność płyty lotniska, dzięki niewielkiemu wysunięciu budynku. Ta część będzie również łącznikiem pomiędzy rozbudowanym terminalem w etapie I a planowaną rozbudową w etapie II, czyli budową pirsu.

W pierwszym etapie powierzchnia rozbudowy terminala zwiększy się o około 30 000 metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o około 60 procent. Ten etap ma zostać ukończony do 2028 roku.

Etap II: Budowa Pirsu i Parkingu Wielopoziomowego

W ciągu 10 lat lotnisko planuje rozpoczęcie drugiego etapu inwestycji. W ramach tego etapu terminal zostanie rozbudowany o odpowiednio przystosowany pirs w kierunku zachodnim, który będzie mógł obsłużyć 10 milionów pasażerów rocznie. Pirs o długości 165 metrów zostanie zrealizowany jako dwukondygnacyjny budynek z czterema dodatkowymi mostami i czterema rękawami. Na parterze znajdzie się strefa trzech bus-gate’ów, które zwiększą komfort podróżnych odlatujących z dalszych pozycji oraz usprawnią obsługę tych połączeń. Schody z kondygnacji +1 prowadzić będą do tej strefy, aby zapewnić pasażerom łatwy dostęp z kontroli bezpieczeństwa przez strefę komercyjną na poziomie +1. Pirs zwiększy liczbę gate’ów do 26 oraz rozszerzy powierzchnię strefy komercyjnej o 970 m2.

Aby zrekompensować stratę miejsc parkingowych związanych z likwidacją parkingu naziemnego na rzecz rozbudowy, zaplanowano pięciopoziomowy parking, który pomieści 600 samochodów.

Cały ten projekt ma zostać ukończony w 2035 roku.

Wszystkie te zmiany sprawią, że lotnisko we Wrocławiu stanie się prawdziwą bramą do świata, oferując pasażerom nowoczesność, wygodę i efektywność. Nie można się doczekać, aby zobaczyć, jak ta przyszłość się rozwija!

Polecane posty