Lotnisko w Gdańsku podsumowało swoją działalność za ubiegły rok, a wyniki są imponujące. Pomimo globalnej epidemii, przewinęło się przez trójmiejski port 4,5 miliona pasażerów, co stanowi jedynie 14,9% spadek w porównaniu z okresem przed pandemią. Warto zwrócić uwagę, że to nie tylko odbudowa ruchu lotniczego, ale także znaczący wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, a także osiągnięcie zysku w wysokości 22,8 milionów złotych netto.
Sprawdź parking gdansk lotnisko
Dynamiczny Wzrost Ruchu Pasażerskiego
W ciągu ostatniego roku, lotnisko w Gdańsku obsłużyło ponad 4,5 miliona pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 112% w porównaniu z rokiem poprzednim. To dowodzi, że odbudowa ruchu lotniczego idzie pełną parą i przewyższa oczekiwania ekspertów. Trójmiejski port zbliża się do rekordowych wyników przewozowych, potrzebując już tylko niespełna miliona pasażerów, by osiągnąć ten cel.
Pozytywne Perspektywy na Przyszłość
Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, wyraził swoją wiarę w przyszłość, mówiąc: „Statystyki jasno pokazują, że ani wojna w Ukrainie, ani inflacja nie zniechęcają naszych klientów. Oni chcieli i nadal chcą latać. Mam nadzieję, że to już się nie zmieni. Wierzę, że w trwającym roku uda się obsłużyć najwięcej pasażerów w historii naszego lotniska, czyli około 5,5 miliona osób.”
Wzrost Ruchu Towarowego
Nie tylko ruch pasażerski wzrósł. Lotnisko w Rębiechowie obsłużyło 10,1 tysiąca ton ładunków, co stanowi wzrost o 11,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. To ważny znak ożywienia gospodarczego.
Linie Lotnicze i Popularne Kierunki
Przez lotnisko w Gdańsku przewinęło się 43,9 tysiąca operacji lotniczych, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym i jedynie 10% spadek w porównaniu z okresem przed wprowadzeniem globalnych obostrzeń w podróżowaniu. Irlandzka linia Ryanair stała się liderem w segmencie przewozów regularnych, odpowiedzialna za 41,2% gdańskiej siatki połączeń. Węgierski przewoźnik Wizz Air oferował 39,4% rejsów, podczas gdy LOT miał udział na poziomie 5,6%.
Najpopularniejsze Kierunki
Brytyjski Londyn okazał się najpopularniejszym kierunkiem wśród podróżnych z Gdańska, przyciągając 384 tysiące pasażerów. Oslo i Sztokholm znalazły się tuż za nim, a Warszawa zajęła czwarte miejsce, wyprzedzając inne europejskie destynacje. Kraków znalazł się w pierwszej dziesiątce.
Kierunki Czarterowe i Egzotyczne Podróże
W kategorii połączeń czarterowych, Turcja okazała się niekwestionowanym liderem. Duże zainteresowanie pasażerów cieszyły się także trasy sezonowe do Grecji i Egiptu. Chociaż egzotyczna Dominikana była dostępna tylko przez sześć tygodni, przyciągnęła 2,7 tysiące turystów. Kierunek tanzańskiego Zanzibaru został uruchomiony dopiero pod koniec roku, ale już odleciało tam 175 osób.
Przyszłość Lotniska w Gdańsku
Rok 2023 zapowiada się jako okres przełomowy i rekordowy dla lotniska w Gdańsku. Pełna regeneracja po trudnych latach pandemii jest w toku, a atrakcyjna siatka połączeń przyczynia się do tego sukcesu. W sezonie zimowym, lotnisko w Gdańsku oferuje 65 tras regularnych obsługiwanych przez siedmiu czołowych przewoźników europejskich, a liczba połączeń w okresie wiosenno-letnim wzrośnie o co najmniej dwadzieścia. Nowością będzie „południowa” rotacja linii Ryanair do Rzymu Fiumicino, która zostanie uruchomiona już 3 maja 2023 roku i będzie obsługiwana dwoma lotami tygodniowo.
Dla lotniska w Gdańsku przyszłość wygląda obiecująco, a dynamiczny wzrost ruchu pasażerskiego oraz rozwijająca się oferta połączeń kształtują go jako ważne centrum komunikacyjne w Europie.