Sukcesy i Przeszkody Lotniska Warszawa-Modlin po 10 Latach

Lotnisko Warszawa Modlin

13 lipca tego roku minęło dokładnie 10 lat od otwarcia lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim. Ta rocznica była okazją do refleksji nad osiągnięciami i wyzwaniami, które towarzyszyły rozwojowi tego portu lotniczego. Przyjrzyjmy się bliżej historii oraz planom na przyszłość tego ważnego miejsca w polskim transporcie lotniczym.

Sprawdź parking modlin cennik

Sukcesy Rozwoju Lotniska

Lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim to przykład znakomitego sukcesu inwestycyjnego. Od powstania spółki Mazowiecki Port Lotniczy w 2006 roku dokonano wielu osiągnięć. Miliony obsłużonych pasażerów, setki miejsc pracy czy rozwój gospodarczy regionu to dowód na to, jak istotny jest ten projekt dla mieszkańców Mazowsza, Warszawy, a także Podlasia, Warmii i Mazur. Nawet w obliczu najcięższych okresów, takich jak lockdowny i pandemia, lotnisko przetrwało. Możemy być pewni, że największe sukcesy wciąż są przed nami – tak sytuację ocenił Wiesław Raboszuk, wicemarszałek sejmiku mazowieckiego.

Funkcjonowanie lotniska nie było bezproblemowe. Pojawiły się trudności związane z nawierzchnią, sporami udziałowców oraz ograniczeniami w ruchu lotniczym. Jednak dzięki determinacji i pracy zespołu udało się część tych problemów rozwiązać. Dane statystyczne również napawają optymizmem. Wskazują na stały wzrost liczby operacji lotniczych oraz obsłużonych pasażerów. Po okresie pandemii nastało błyskawiczne odbicie i kontynuacja trendu sprzed okresu wygaszenia lotów. W czerwcu tego roku padł kolejny rekord – miesięczna liczba pasażerów przekroczyła 315 tysięcy. W ciągu dekady lotnisko Warszawa-Modlin obsłużyło ponad 21 milionów pasażerów oraz przeprowadziło ponad 141 tysięcy operacji lotniczych.

Jubileusz i Goście Honorowi

Obchody jubileuszu dziesięciolecia Portu Lotniczego Warszawa-Modlin odbyły się 13 lipca bieżącego roku. Uroczystości rozpoczęły się powitaniem gości honorowych oraz wystąpieniami prezesów spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL) i przedstawicieli jej udziałowców. Na uroczystość przybył również szef Ryanaira, najważniejszego klienta tego portu, Michael O’Leary. Prezes irlandzkiego przewoźnika nie tylko określił Modlin jako swoje ulubione lotnisko, ale także jako najlepiej zarządzane. O’Leary wyraził nadzieję, że do 2022 roku uda się obsłużyć w Modlinie 3 miliony pasażerów, a za kilka lat podwoić tę liczbę. W trakcie jubileuszu odsłonięto również nowe logo lotniska przed budynkiem terminala pasażerskiego. Na zakończenie spotkania otwarto wystawę zdjęć, które nawiązywały do historii lotniska.

Wyzwania i Perspektywy

Mimo optymizmu wyrażanego podczas jubileuszowych uroczystości, rozwój lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim zależy od współpracy wszystkich jego współwłaścicieli. W ostatnich latach spór udziałowców, którzy muszą podjąć decyzje jednomyślnie, doprowadził do stagnacji w MPL. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) blokowało wszelkie inwestycje niezbędne do obsłużenia 6 milionów pasażerów. Nadchodzące miesiące pokażą, czy PPL zgodzi się wesprzeć Modlin i zrezygnuje z roli głównego hamulcowego w rozwoju tego lotniska.

Polecane posty