W tym artykule omówimy najnowsze plany dotyczące przyszłości Lotniska Chopina w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przekształceniu gruntów lotniska, a także wyjaśnił, dlaczego nie ma powodów do obaw co do prywatyzacji tego strategicznego obiektu.
Sprawdź parking okrcie
Plany likwidacji Lotniska Chopina
PiS, według doniesień posłów KO, rozważa likwidację Lotniska Chopina i sprzedaż ziemi zagranicznemu inwestorowi. Ostatecznym celem jest uzasadnienie powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Jednak ta propozycja wywołała kontrowersje w obozie władzy.
Grunty Lotniska Chopina zostaną wniesione do państwowej spółki
Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że grunty, na których znajduje się Lotnisko Chopina, zostaną przekształcone i wniesione do państwowej spółki. Istnieje ustawowy zakaz prywatyzacji tych gruntów. Według PiS, grunty te oszacowane zostały na około 5 mld zł, a miały one zasilić budżet CPK.
Rzeczywisty stan rzeczy
Posłowie KO podkreślają, że Porty Lotnicze, przekształcone w spółkę, otrzymały już grunty Skarbu Państwa o wartości 3,2 mld zł w grudniu, styczniu i marcu. Plan zakłada, że te grunty zostaną przekazane CPK, a następnie sprzedane zagranicznemu inwestorowi.
Premier Mateusz Morawiecki podczas transmisji na Facebooku stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom, nazywając je „fake news”. Podkreślił, że nie rezygnuje się z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być impulsem do rozwoju Polski.
Grunty Lotniska Chopina pozostaną w państwowej spółce
Premier dodał, że grunty Lotniska Chopina, znane także jako Okęcie, zostaną wniesione do państwowej spółki, a prywatyzacja jest wykluczona. Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, również potwierdził, że nie ma mowy o prywatyzacji tego strategicznego obiektu. Jest to zagwarantowane ustawowo.
Największy port lotniczy w Polsce
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce i odgrywa kluczową rolę w transporcie pasażerów. W pierwszej połowie 2023 roku skorzystało z niego ponad 8,34 mln osób.
Warto śledzić rozwijającą się sytuację wokół przyszłości Lotniska Chopina, ale na razie wszystko wskazuje na to, że pozostanie ono w rękach państwa, służąc dalszemu rozwojowi kraju.