Losy Lotniska Chopina – Co przyniesie przyszłość?

Lotnisko Warszawa Okęcie

Los Lotniska Chopina w Warszawie budzi wiele kontrowersji i pytań. Czy to zakończenie ery czy nowy początek? Minister ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcin Horała, wypowiedział się na ten temat, rzucając światło na tę kwestię.

Sprawdź parking warszawa okecie

Zamknięcie Lotniska Chopina: Plan i Głos Ministra

Projekt rządowej strategii lotniczej zakłada likwidację ruchu cywilnego na Lotnisku Chopina po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Minister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, podkreślił, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po uruchomieniu działalności CPK.

W wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia, Horała przypomniał, że od 2018 roku wiadomo było, iż CPK przejmie ruch komercyjny z Lotniska Chopina. To kroczek ku nowej erze w transporcie lotniczym w Polsce.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

CPK ma zostać zlokalizowane 37 km na zachód od Warszawy i zajmować obszar około 3 tysięcy hektarów. Planowana jest budowa portu lotniczego, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsłużyć nawet 40 milionów pasażerów rocznie.

Jednak to nie koniec ambicji CPK. W skład projektu wchodzą także inwestycje kolejowe, w tym węzeł kolejowy w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego oraz nowoczesne połączenia kolejowe na terenie kraju. Dzięki temu podróż między Warszawą a największymi polskimi miastami zajmie nie dłużej niż 2,5 godziny.

Planowane jest otwarcie portu w 2028 roku, równocześnie z uruchomieniem węzła kolejowego oraz odcinka Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Pozostałe inwestycje kolejowe związane z CPK mają być zrealizowane do połowy kolejnej dekady.

Podsumowanie

Przyszłość Lotniska Chopina w Warszawie jest pełna niewiadomych. Decyzja o jego likwidacji po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego jest krokiem, który przyniesie znaczące zmiany w krajobrazie transportu lotniczego w Polsce. Ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie będą miały kluczowe znaczenie dla pasażerów, branży lotniczej i całego regionu.

Polecane posty